Co to jest periodontologia?
Coraz więcej osób, nawet z pięknym uśmiechem dotykają choroby przyzębia oraz paradontoza. Dziedzina stomatologii, która zajmuje się tymi schorzeniami, nazywana jest periodontologią. Czym dokładnie jest periodontologia i jakie są wskazania do wizyty u periodontologa?
Czym jest periodontologia?
Periodontologia to dział stomatologii, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Choroby w tym obszarze określa się parodontopatiami. Do przyzębia zalicza się ozębną, cement korzeniowy, dziąsło oraz wyrostek zębodołowy. W przypadku uszkodzenia w wyniku urazów mechanicznych zbyt twardym jedzeniem lub drucikami aparatu ortodontycznego może zostać naruszona ciągłość tkanki. Brak zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej powoduje rozwinięcie się zapalenia przyzębia przez gromadzące się tam bakterie i resztki jedzenia, skutkiem czego jest paradontoza. Przyczyną chorób przyzębia jest płytka i kamień nazębny. Dodatkowo sprzyjać temu może palenie tytoniu oraz awitaminoza. Choroby przyzębia rozwijają się wraz z postępem cukrzycy, białaczki oraz alergii. Przyczynić do tego mogą się także zaburzenia hormonalne -zwłaszcza u kobiet w ciąży lub stosujących antykoncepcję hormonalną.
Jak mówi stomatolog z Poradni Stomatologicznej Dentica: Choroby przyzębia mogą objawiać się charakterystycznym krwawieniem z dziąseł występującym po szczotkowaniu zębów. Dodatkowo zęby mogą być rozchwiane, a szyjki zębowe odsłonięte. Objawem świadczącym o chorobie jest także obrzęk i przekrwienie dziąseł. U niektórych pojawia się nadwrażliwość zębów na wysoką i niską temperaturę. Chorobom przyzębia towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust, a w przypadku nieleczenia lub ciężkiego przebiegu nawet utrata zębów.
Jak wygląda diagnostyka i leczenie chorób przyzębia?
Pierwszym etapem diagnostyki jest przeprowadzenie z pacjentem szczegółowego wywiadu. Lekarz może zlecić dodatkowe badania takie jak pantomogram. Pozwala to ocenić stan zębów, a dokładny przegląd jamy ustnej umożliwia sprawdzenie higieny. Każdy plan leczenia jest kwestią indywidualną, ponieważ zależy od stopnia rozwoju choroby. Jednak uogólniając, składa się on z trzech faz. Pierwsza obejmuje wykonanie zabiegów oczyszczających uzębienie z kamienia i płytki nazębnej oraz fluoryzacji, która wzmacnia szkliwo. Druga faza jest leczeniem danego schorzenia, np. wykonaniem zabiegu mikrochirurgii periodontologicznej. Z kolei ostatni etap obejmuje zapobieganie nawrotom choroby, czyli odpowiednią higienę jamy ustnej. Periodontologia obejmuje również profilaktykę przyzębia. Lekarz może zaproponować nieinwazyjne procedury zachowawcze, np. ozonoterapię. W czasie wizyty periodontolog może pokazać również, jak prawidłowo myje się zęby.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana