Czy zęby mądrości są nam potrzebne?
Zęby mądrości, tzw. ósemki, czyli ostatnie zęby trzonowe, zaliczają się do najczęściej usuwanych zębów nie bez powodu. Niejednokrotnie zdarza się, że już etap ich wyrzynania jest bardzo dolegliwy, a oznacza tylko początek problemów. Z drugiej strony pacjenci nie chcą usuwać zdrowych zębów. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie: czy zęby mądrości są nam potrzebne?
Problemy z zębami mądrości
Zęby mądrości zawdzięczają swoją nazwę temu, że w odróżnieniu od pozostałych wyrzynają się w wieku dojrzałym. Mogą pojawiać się nawet u czterdziestolatków!
Przeczytaj również: Leczenie stomatologiczne, a stany i choroby ogólnoustrojowe
Niestety, często okazuje się, że wyrznięcie się ósemki jest przyczyną problemów.
Są one pozostałością po naszych przodkach, którzy mieli szersze szczęki i musieli sobie radzić z rozdrabnianiem twardego nieprzetworzonego pożywienia – wyjaśnia specjalista z gabinetu stomatologicznego Es Dentica. Dziś ostatni ząb trzonowy może nie mieścić się w węższej szczęce współczesnego człowieka. Napiera więc na siódemkę, powodując wykrzywianie i stłaczanie wszystkich zębów. Pojawia się ból, estetyka uśmiechu zaczyna zostawiać wiele do życzenia, zachodzi konieczność kosztownego i niezbyt komfortowego leczenia ortodontycznego, którego dało się łatwo uniknąć, usuwając ósemki zawczasu.
Problematyczne jest także dbanie o zdrowie zębów mądrości. Nawet jeśli wyrosną one proste i wyrzną się w całości, dotarcie szczoteczką do tak dalekiego i ciasnego zakamarka jamy ustnej nie jest łatwe. Nieusunięte pozostałości jedzenia sprawiają, że zęby mądrości szybko padają łupem bakterii wywołujących próchnicę. Pacjenci przychodzą więc do stomatologów z ubytkami, stanami zapalnymi i bólem, do których nie musiało dojść!
Przeczytaj również: Przyczyny powstawania paradontozy
Zęby mądrości – potrzebne czy nie?
Rozważając funkcjonalność zębów mądrości, trzeba stwierdzić, że są one zupełnie zbędne współczesnemu człowiekowi. U ludzi pierwotnych pełniły ważną funkcję w rozdrabnianiu twardych i surowych pokarmów. Obecnie, kiedy nasza dieta składa się z bardziej przetworzonych produktów, ósemki nie odgrywają żadnej znaczącej roli. Osoby, którym zęby mądrości nie wyrosły albo zostały usunięte, przeżuwają równie skutecznie.
Przeczytaj również: Bezbolesne wyrywanie zębów - czy to możliwe?
Pytanie więc: po co nam zęby mądrości? Po nic! Stanowią one atawizm, który często przynosi więcej szkód, strat materialnych i bólu niż pożytku.
Czy to oznacza, że należy usuwać zęby mądrości profilaktycznie? Jeśli Twoje ósemki wyrosły prawidłowo, ich doczyszczenie nie jest trudne, nie pojawiają się ubytki ani ból – ciesz się pełnym garniturem zdrowych zębów. Jeśli jednak Twój ząb mądrości sprawia problemy, udaj się do stomatologa, który określi, czy ekstrakcja będzie najlepszym rozwiązaniem.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana