Czym jest protetyka stomatologiczna? Zakres zabiegów i wskazania
Protetyka stomatologiczna to jedna z dziedzin współczesnej stomatologii. Leczenie protetyczne przeprowadza się w momencie, kiedy metody tradycyjnej dentystyki są niewystarczające. Pozwala na odbudowę ubytków w zgryzie spowodowanych utratą lub trwałym uszkodzeniem. Obejmuje także rewalidację po przebytych operacjach przy użyciu specjalnych uzupełnień protetycznych, protez i ektoprotez.
Wskazania do leczenia protetycznego
Leczenie protetyczne i ortodontyczne przeprowadza się w przypadku wrodzonych oraz nabytych wad zgryzu. Utrudnione żucie i gryzienie, przesuwanie się oraz rotacje uzębienia, jak również zaniki kości żuchwy to efekty zaniedbania problemu. Stosuje się je głównie do kuracji zaburzeń zwarcia, ubytków zębów oraz bezzębia, jak również przy schorzeniach stawów skroniowo-żuchwowych i błony śluzowej jamy ustnej. Wymaga przy tym sporządzenia planu leczenia, uwzględniającego również pooperacyjną rehabilitację. Zwykle stanowi też ostatni etap leczenia dentystycznego. Aby rozpocząć terapię, wymagane jest skierowanie do protetyka stomatologicznego od lekarza prowadzącego.
Przeczytaj również: Czym i jak czyścić protezy zębowe?
Na czym polega protetyka stomatologiczna?
W protetyce stomatologicznej wyodrębnia się tzw. implantoprotetykę, do której używa się kostnych wszczepów – implantów oraz wykonywanie protez ruchomych lub stałych. Leczenie u stomatologa protetyka rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu połączonego z badaniem. Przeważnie wykorzystuje się do tego pantomogram, który umożliwia dokładną analizę stanu uzębienia. Wówczas ustala się dokładny plan leczenia i dobiera się odpowiednie rozwiązania dentystyczne. Na dobór uzupełnień protetycznych wpływają:
Przeczytaj również: Jaka proteza jest najlepsza? Rodzaje protez zębowych
- Stan uzębienia: liczba brakujących zębów oraz ich budowa,
- Ogólna kondycja zębów: ich jakość i ilość,
- Stan jamy ustnej: zgryzu, dziąseł, błony śluzowej i tkanki kostnej,
- Położenie brakującego zęba.
Na przebieg leczenia protetycznego zaważa także wiek pacjenta i higiena jamy ustnej.
Jakie zabiegi wykonuje stomatolog protetyk?
Technik dentystyczny zajmujący się protetyką stomatologiczną po ustaleniu przebiegu leczenia wykonuje odpowiednie zabiegi. W zależności od rodzaju ubytku i stanu uzębienia zakłada protezy zębowe. Mogą być one ruchome: nakładkowe (akrylowe), nylonowe i acetylowe lub stałe. Do tych ostatnich należą uzupełnienia protetyczne, takie jak korony i mosty, wykonane z różnego rodzaju materiałów. Stomatolog protetyk dodatkowo mocuje wkłady koronowe lub koronowo-korzeniowe, naprawia protezy, a także dokonuje resekcji szczęki i żuchwy. Zajmuje się również chirurgicznym leczeniem wrodzonych i nabytych wad zgryzu oraz szlifowaniem uzębienia. Korony i mosty zębowe instaluje za to na zębach lub implantach. Korony pomagają przy tym zakryć uszkodzone uzębienie, a przy tym je wzmacniają. Z kolei mosty (filary) przytwierdza się do naturalnych zębów bądź implantów.
Przeczytaj również: Jak komfortowo nosić protezę?
Leczenie protetyczne wymaga regularnych wizyt u stomatologa. Zamocowane mosty lub korony niestety mogą się obluzować. Wtedy koniecznie będzie ich ponowne zamontowanie. Sporządzone przez stomatologa protetyka uzupełnienia protetyczne umożliwią leczenie wad zgryzu. Wpłyną też na estetyczny wygląd uzębienia. Zwykłe czynności, takie jak gryzienie i żucie pokarmów będzie znów proste. Należy przy tym pamiętać, by wybrać gabinet stomatologiczny korzystający z nowoczesnego sprzętu i materiałów. Certyfikaty i świadectwa zgodności z normami posiadane przez techników dentystów gwarantują przeprowadzenie bezpiecznych zabiegów stomatologicznych.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana