Czym jest ząb zatrzymany i jak z nim postępować?
Tak zwane zęby zatrzymane stanowią bardzo poważny problem, ponieważ przyczyniają się do wystąpienia wielu komplikacji w obrębie jamy ustnej. Najczęściej miano „zębów zatrzymanych” przypisuje się określanym zwyczajowo ósemkom, czyli trzecim zębom trzonowym, bo to one zazwyczaj mają problem z prawidłowym wyrzynaniem. Aczkolwiek w obrębie łuków zębowych może wystąpić zatrzymanie każdego z zębów. Czym są zęby zatrzymane i jak należy z nimi postępować?
Ząb zatrzymany – co to takiego?
Z anatomicznego punktu widzenia ząb zatrzymany to taki, który wykształcił się prawidłowo, ale pozostał w kości szczęki lub żuchwy. Problem ten dotyczy najczęściej trzonowców (głównie trzecich), zdecydowanie rzadziej przedtrzonowców lub kłów, a naprawdę sporadycznie – zębów przednich, czyli jedynek i dwójek. Za zęby zatrzymane uznaje się takie, które utkwiły w kości całkowicie lub częściowo. Ząb zatrzymany całkowicie otoczony jest przez kość, natomiast jeśli fragment korony wystaje ponad powierzchnię dziąsła – wtedy mowa o zębie częściowo zatrzymanym.
Przeczytaj również: Sposoby uzupełniania ubytków w uzębieniu
Przyczyn pojawienia się zęba zatrzymanego jest kilka. Jednym z częstszych powodów jest ciasne i nieprawidłowe ułożenie wszystkich zębów w łuku zębowym. W takiej sytuacji brakuje miejsca na prawidłowe wyrzynanie. Na zaburzoną retencję ma również niedobór witaminy D, zaburzenia hormonalne, a także predyspozycje genetyczne.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się endodonta?
Sposoby postępowania z zębem zatrzymanym
Niegdyś usuwano wszystkie zęby zatrzymane, natomiast obecnie dzięki nowoczesnym technikom, niektóre z nich można uratować i sprowadzić do łuku. Jednak takie działanie nie jest możliwe w przypadku ósemek. Warunkuje to ich ułożenie i wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się wielu problemów zdrowotnych w obrębie jamy ustnej. Zatem często jedynym słusznym rozwiązaniem okazuje działanie z zakresu chirurgii stomatologicznej, czyli usunięcie zęba zatrzymanego.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się chirurg stomatolog?
Zabieg ekstrakcji można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym bądź w narkozie. Jednak w przypadku znieczulenia ogólnego wymagane są specjalne warunki, a także doświadczenie lekarzy. Zabiegi chirurgiczne usuwania zębów zatrzymanych w narkozie obywają się m.in. w gabinecie stomatologicznym Vision-Dent w Markach. Chirurg przed przystąpieniem do danej procedury medycznej zleca wykonanie RTG, by poznać ułożenie i lokalizację zęba zatrzymanego.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana