Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Stomatolog a chirurg stomatolog to dwa różne zawody – niewielu zdaje sobie z tego sprawę. Kompetencje chirurga stomatologa mają nieco inną specyfikę niż zwykłego dentysty. Wiedza chirurga stomatologa powinna zahaczać o kwestie z pogranicza ortodonci, dotykać zagadnień związanych radiologią, a nawet neurochirurgią czy onkologią. Co to jest chirurgia stomatologiczna i na czym polega? – w tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i kilka innych pytań.
Kiedy skorzystać z chirurgii stomatologicznej?
Lista zabiegów wykonywanych w gabinecie chirurga stomatologicznego jest dość długa. Zaczyna się od ekstrakcji, czyli mówiąc potocznie – od usuwania zębów, najczęściej tych trudno dostępnych, np. usuwanie zębów mądrości (tj. chirurgiczne usuwanie ósemek), ale także usuwanie zębów zatrzymanych czy usuwanie zębów mlecznych.
To rzecz jasna czubek góry lodowej obowiązków chirurga stomatologa. Do jego obowiązków należy m.in. nacinanie ropnia, wstawianie tzw. implantów zębowych, a nawet kwestie związane z nowotworem wargi, co dla niektórych jest zapewne zaskoczeniem. Chirurg stomatolog nie ogranicza się do leczenia chorób zębów czy ust. Do zakresu czynności należy również opieka nad nerwem trójdzielnym, który przebiega przez czoło, skronie, nos i brodę.
Istotną częścią pracy chirurga stomatologa jest odbudowa tkanek i likwidacja stanów zapalanych oraz zabiegi o charakterze rekonstrukcyjnym. A także profesjonalne przygotowanie pacjenta do leczenia protetycznego. W gabinecie chirurga stomatologa odbywają się również zabiegi podcinania wędzidełek języka i warg oraz usuwania torbieli, czyli tzw. żabek otolaryngologicznych. Wyżej wymienione zabiegi to jedynie ogólny ogląd i pobieżna charakterystyka pracy chirurga stomatologicznego.
Reasumując, chirurg stomatolog zajmuje się rutynowymi, nieskomplikowanymi zabiegami, ale także bierze na siebie bardziej złożone i długo trwające operacje związane nie tylko z zębami, ale także innymi częściami ludzkiej twarzy, jednak w większości są to zabiegi małoinwazyjne w przeciwieństwie do chirurgii szczękowej, o której poniżej.
Chirurgia stomatologiczna a chirurgia szczękowa – różnice
Chirurgia stomatologiczna i chirurgia szczękowa mają pewne obszary wspólne, jednak – ogólnie rzecz biorąc – są to odrębne dziedziny sztuki medycznej. Chirurgia szczękowa jest dziedziną szerszą, ponieważ zajmuje się licznymi zagadnieniami związanymi z chorobami twarzy, kości twarzoczaszki oraz jamy ustnej. Chirurgia szczękowa zajmuje się chirurgią urazową oraz chirurgią onkologiczną w szerszym zakresie niż chirurgia stomatologiczna.
Kolejnym ważnym działem, którym zajmuje się chirurg szczękowy, jest chirurgia zaburzeń rozwojowych i wad czaszkowo-twarzowo-szczękowo-zgryzowych. To istotny punkt obowiązków tego typu chirurgii, ponieważ dzięki rozwojowi medycyny wiele wad rozwojowych możemy zniwelować albo zminimalizować ich negatywne skutki. W gabinecie chirurga szczękowego dokonuje się również korekcji rysów twarzy czy leczenia stanów zapalnych występujących w okolicach twarzy i na szyi.
Warto pamiętać, że do chirurga szczękowego należy wybrać się ze skierowaniem wystawionym przez stomatologa, a nawet zwykłego lekarza rodzinnego. Bez skierowania do gabinetu chirurga szczękowego przyjmowani są pacjenci po urazach oraz ci, którzy cierpią na ostre stany zapalne.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Katarzyna Pantol-Sitkowska
Lekarze - stomatolodzy woj. dolnośląskie58-310 Szczawno Zdrój, Kościuszki 12 lok. 2
-
P. i K. Viscardi Praktyka stomatologiczna
Lekarze - stomatolodzy woj. śląskie43-100 Tychy, Armii Krajowej 101a
-
Prywatny Gabinet Stomatologiczno-Ortodontyczny Halina Wasilewska
Lekarze - stomatolodzy woj. świętokrzyskie28-100 Busko-Zdrój, Wojska Polskiego 18a
-
Stomatologia Kardent Joanna Pytel-Milewska
Lekarze - stomatolodzy woj. małopolskie33-300 Nowy Sącz, Browarna 13B