Czym zajmuje się chirurg szczękowy?
Wiele osób myli chirurga szczękowego z chirurgiem stomatologiem. Dzieje się tak głównie z powodu pokrywania się części wykonywanych przez nich zabiegów. Zakres działań chirurga szczękowo-twarzowego jest jednak nieco inny, bowiem w rzeczywistości są to dwie różne specjalizacje, które funkcjonują w obrębie tej samej dziedziny, jaką jest stomatologia. Podpowiadamy, kiedy warto udać się do chirurga szczękowego.
Czym różni się chirurg stomatolog od chirurga szczękowego?
Chirurg szczękowo-twarzowy podobnie jak chirurg stomatologiczny, może zajmować się niektórymi zabiegami związanymi z chirurgią dentystyczną. Chirurg stomatolog zajmuje się leczeniem dolegliwości w obrębie jamy ustnej, natomiast działania wykonywane przez chirurga szczękowego często obejmują również obszar twarzy, a nawet szyi pacjenta. Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się dolegliwościami stojącymi na pograniczu innych specjalizacji, jak np. chirurgią plastyczną, onkologiczną, a także traumatologią i periodontologią. Zabiegi związane zarówno z chirurgią szczękową, jak i stomatologiczną można wykonać w gabinecie stomatologicznym DentalComplex, który znajduje się w Rudzie Śląskiej. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór tego specjalisty, warto wiedzieć czym dokładnie zajmuje się chirurg szczękowo-twarzowy.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się chirurg stomatolog?
Kiedy udać się do chirurga szczękowego?
Do chirurga szczękowego udajemy się z dolegliwościami związanymi nie tylko z samą jamą ustną, ale również z obrębem szczęki i twarzoczaszki. Do zabiegów wykonywanych przez chirurga szczękowego należą między innymi:
Przeczytaj również: Czym zajmuje się chirurg stomatolog?
- ekstrakcje (usuwanie zębów),
- korekty wad zgryzu,
- korekcja uzębienia po wypadkach,
- leczenie złamań i zwichnięć w obrębie twarzoczaszki,
- przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego,
- usuwanie torbieli i leczenie ropni,
- odsłanianie tylko częściowo wyrżniętych zębów (zębów zatrzymanych),
- usuwanie zmian nowotworowych.
Chirurg szczękowy łączy w sobie chirurga plastycznego i stomatologa, a czasami również onkologa. Żeby prawidłowo wykonywać swój zawód chirurg o tej specjalizacji musi posiadać niezbędną wiedzę z wymienionych dziedzin, jak również z implantologii, laryngologii i okulistyki. Czasami to właśnie jedynie chirurg szczękowy może pomóc pacjentowi, ponieważ dociera nawet do tak trudnodostępnych miejsc, jak np. okolice zatok przynosowych. Jego pomoc jest niezbędna w sytuacjach, w których mamy do czynienia z rekonstrukcją twarzy po wypadkach lub nieprawidłowościach w budowie dolnej części twarzy.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana