Czym zajmuje się endodonta?
Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się chorobami miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych. W uproszczeniu, obejmuje zabiegi leczenia kanałowego, w których specjalizuje się endodonta. W artykule wyjaśniamy, kiedy należy udać się do lekarza endodonty oraz jak wyglądają tego typu zabiegi stomatologiczne.
Kim jest endodonta i jakie choroby leczy?
Endodonta to nikt inny jak lekarz dentysta specjalizujący się w leczeniu kanałowym zębów. Celem przeprowadzenia takiego zabiegu dentystycznego jest uniknięcie ekstrakcji, czyli usunięcia chorego zęba. Ta skomplikowana procedura medyczna wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale również wykorzystania zaawansowanych urządzeń. Dzisiejsze gabinety wyposażone są w szereg nowoczesnych sprzętów, takich jak np.:
Przeczytaj również: Leczenie endodontyczne na jednej wizycie - czy to możliwe?
mikroskopy;
endometry do pomiaru długości kanałów;
lupy zabiegowe.
Oprócz tego, przydatne są urządzenia do wykonywania tomografii 3D i zdjęć RTG. Diagnostykę radiologiczną oferuje obecnie coraz większa liczba profesjonalnych klinik stomatologicznych.
Przeczytaj również: Mikroskop w stomatologii
Kiedy udać się do endodonty?
Zwykle decyzja o zastosowaniu zabiegu z zakresu endodoncji podejmowana jest po stwierdzeniu nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Leczenie kanałowejest wówczas praktycznie ostatnim ratunkiem dla zęba zaatakowanego przez próchnicę, zapobiegającym ekstrakcji. Zazwyczaj dochodzi do tego na skutek źle leczonych ubytków. Niedostateczne oczyszczenie zęba przed wykonaniem wypełnienia sprawia, że zmiany są niewidoczne gołym okiem. Dopiero bardzo silny ból, opuchlizna i późniejsze zdjęcie RTG mogą potwierdzić rozwinięcie choroby. Innym częstym przypadkiem jest zaniedbanie profilaktycznych wizyt stomatologicznych. Na głęboką próchnicę zwykle nie wystarczy już zastosowanie zwykłej plomby. Wskazaniem do leczenia endodontycznego jest również:
Przeczytaj również: Na czym polega leczenie kanałowe?
zgorzel miazgi;
mechaniczne uszkodzenie zęba;
obecność fragmentów narzędzi stomatologicznych w kanałach.
Jak wygląda leczenie endodontyczne?
Jeszcze do niedawna leczenie endodontyczne wymagało kilku wizyt w gabinecie. Było tak za sprawą metody, która polegała na tzw. „zatruciu zęba”, czyli doprowadzeniu do obumarcia tkanki. Dziś, dzięki skuteczniejszym znieczuleniom, cały zabieg można zakończyć bezboleśnie praktycznie na jednej wizycie. Usunięcie miazgi zębowej nie wymaga już dodatkowych czynności, a zaawansowany sprzęt gwarantuje precyzję i przyspiesza wykonywanie zabiegów stomatologicznych. W Krakowie profesjonalne usługi oferuje Gabinet stomatologiczny Wojciech Klonowski. Oprócz leczenia kanałowego, na wizytę można zapisać dzieci, a także dorosłych w celu leczeniu paradontozy, próchnicy i wielu innych schorzeń.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana