Czym zajmuje się ortodonta?
Pójście do ortodonty wiele osób uważać może za kaprys, tymczasem jest on niezwykle potrzebnym specjalistą, który diagnozuje i leczy nieprawidłowości w ustawieniu zębów oraz szczęki. Na czym dokładnie polega jego praca oraz jakie objawy powinny skłonić nas do udania się na wizytę? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
Kiedy należy udać się do ortodonty?
Ortodonta pomaga zarówno dzieciom, jak i dorosłym borykającym się z problemami w obrębie szczęki. Powinniśmy skorzystać z jego pomocy, jeśli u siebie lub u dziecka zauważymy m.in. któryś z poniższych objawów:
Przeczytaj również: Aparaty ortodontyczne stałe a ruchome
wysunięcie zębów dolnych do przodu,
zbyt wysunięte przednie górne zęby,
zęby są stłoczone, tzn. położone są zbyt blisko siebie i nie mieszczą się w jamie ustnej,
pomiędzy zębami występują szpary,
zęby górne nie zachodzą na dolne podczas gryzienia,
pomiędzy zębami przednimi lub bocznymi na górze i na dole występuje wolna przestrzeń.
Należy mieć na uwadze, iż wyżej wymienione wady zgryzu nie są tylko problemem estetycznym, lecz mogą przyczyniać się do utrudnionej higieny zębów, której skutkiem jest próchnica, jak również do chorób przyzębia. Dorosłym cierpiącym na przewlekłe bóle głowy czy też problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym także zaleca się wizytę ortodontyczną, gdyż tego typu problemy mogą wynikać z nieprawidłowego zgryzu. Dodatkowo, w przypadku dzieci do wizyty u ortodonty dziecięcego powinna nas skłonić sytuacja przedwczesnej utraty zębów mlecznych, co również może wymagać interwencji ortodontycznej w postaci założenia aparatu pozwalającego na utrzymanie odległości pomiędzy zębami.
Przeczytaj również: Kiedy warto iść do ortodonty?
Jak wygląda leczenie ortodontyczne?
Leczenie ortodontyczne zależy od rodzaju problemu, z jakim zgłasza się pacjent. Zwykle stosowane są stałe lub ruchome aparaty ortodontyczne. Aparaty ruchome stosuje się głównie u dzieci w przypadku mniej poważnych nieprawidłowości. Natomiast w pozostałych przypadkach zastosowanie mają aparaty stałe, zwykle przytwierdzane do powierzchni zębów przy pomocy zamków. Osoby z Legionowa i okolic mogą założyć aparat na zęby w klinice stomatologicznej „Mój Dentysta”.
Przeczytaj również: Najczęściej spotykane wady zgryzu
Czas leczenia aparatem ortodontycznym zależy od rodzaju wady zgryzu i typu aparatu i może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Dłuższy czas leczenia zwykle dotyczy osób dorosłych i tych z poważnymi wadami zgryzu. Aparaty stałe trzeba co kilka tygodni regulować w gabinecie ortodontycznym w ramach wizyt kontrolnych, w trakcie których ortodonta sprawdza, czy leczenie zmierza w dobrym kierunku i w razie czego dokonuje jego korekty.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana