Dewitalizacja i ekstyrpacja miazgi – na czym to polega?

Miazga to bogato unaczyniona i unerwiona tkanka wypełniająca koronę i kanały zęba. W przypadku jej zakażenia niezbędne okazuje się podjęcie właściwych działań. W przypadku pojawienia się chorobotwórczych drobnoustrojów w miazdze korzeniowej konieczne staje się wdrożenie leczenia kanałowego, które odbywa się w formie dewitalizacji lub ekstyrpacji. Na czym polegają obie te metody? Wyjaśniamy.
Na czym polega ekstyrpacja miazgi?
Ekstyrpacja miazgi zęba to innowacyjna forma leczenia endodontycznego. Z reguły przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym, jednak w szczególnych przypadkach stosuje się również znieczulenie ogólne. W większości sytuacji zabieg odbywa się w ramach jednej wizyty w gabinecie. Przed zrealizowaniem leczenia kanałowego metodą ekstyrpacji niezbędne jest wykonanie diagnostyki radiologicznej i badań klinicznych. Ma to na celu m.in. określenie kształtu i długości kanałów zęba, a także poziomu zaawansowania schorzenia. Zabieg przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym w sposób bardzo precyzyjny dzięki zastosowaniu mikroskopu. Podczas leczenia ząb poddawany kuracji zostaje odseparowany od pozostałych, a oprócz tego jest dokładnie płukany odpowiednimi środkami antyseptycznymi. Uniemożliwia to przeniknięcie drobnoustrojów do kanałów poddawanych zabiegowi. Po wyczyszczeniu kanał zostaje dokładnie zabezpieczony. Następnie na zębie umieszcza się wypełnienie kompozytowe.
Czym jest dewitalizacja miazgi?
Ekstyrpacja w porównaniu do dewitalizacji jest metodą znacznie dokładniejszą i mniej ryzykowną. Wymaga jednak dostępu do specjalistycznego sprzętu, np. mikroskopu, endometru czy urządzenia do diagnostyki radiologicznej. Takimi urządzeniami dysponuje np. klinika Bonelli Dental. Dewitalizację miazgi przeprowadza rzadziej, na ogół w przypadku pacjentów z ostrym samoistnym bólem zęba lub stanem zapalnym. Jest to tradycyjne leczenie kanałowe, podzielone na kilka etapów. Pierwszym krokiem, jaki wykona specjalista w gabinecie, będzie pokrycie odkrytej miazgi zęba substancją zawierającą paraformaldehyd. Ma ona spowodować stopniowe obumieranie tkanki. Zabieg realizuje się w znieczuleniu miejscowym. Następnie po kilku lub kilkunastu dniach usuwa się martwą miazgę, wypełnia kanały zębowe i tworzy plombę lub uzupełnienie.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Szczurek Ewa Lek. Stomatolog Stomatologia Nzoz
Lekarze - stomatolodzy woj. śląskie43-100 Tychy, Czarnieckiego 18
-
Dental-Med Wojcierowski Dentysta Stomatolog Ortodonta Implanty
Lekarze - stomatolodzy woj. śląskie44-304 Wodzisław Śląski, Teligi 27A
-
Gabinety Lekarskie Wołowiec
Lekarze - stomatolodzy woj. lubuskie65-945 Zielona Góra, Budziszyńska 6
-
Citodent Centrum Stomatologiczne
Lekarze - stomatolodzy woj. dolnośląskie55-200 Oława, pl. Zamkowy 5