Dlaczego kamień nazębny jest groźny dla jamy ustnej?

Kamień nazębny zawsze stanowi bardzo duże zagrożenie dla zdrowia, i to nie tylko zębów, ale także dziąseł i całej jamy ustnej. W naszym artykule dokładniej opisujemy, jak dochodzi do powstania kamienia nazębnego, w jaki sposób może on wpływać na zdrowie jamy ustnej oraz co można zrobić, żeby zapobiec jego powstawaniu.
W jaki sposób powstaje kamień nazębny?
Kamień nazębny to już zwapniona i zmineralizowana płytka nazębna. Sama płytka pojawia się samoistnie już po kilku godzinach od umycia zębów. Płytka nazębna powstaje w wyniku spożywania pokarmów oraz niedostatecznego dbania o higienę jamy ustnej. Gdy już się pojawi i nie uda nam się jej w porę usunąć, wtedy zacznie stopniowo twardnieć, aż zamieni się w kamień nazębny. Za ten proces odpowiedzialne są zawarte w ślinie sole mineralne. Po wejściu w reakcję z płytką nazębną powodują jej stopniowe zwapnienie i zmianę barwy na nieco ciemniejszą. Kamień nazębny może powstawać na powierzchni zębów, ale najgroźniejsza sytuacja jest wtedy, gdy jest zlokalizowany pod dziąsłami. W takich przypadkach może bowiem doprowadzać nie tylko do rozwoju powstawania ubytków w zębach, ale również do powstania paradontozy, czyli chorób dziąseł i przyzębia.
W jaki sposób kamień szkodzi zębom i dziąsłom?
Pojawienie się kamienia nazębnego przede wszystkim poważnie utrudnia codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów, co sprawia, że bakteriom próchnicowym jest po prostu znacznie łatwiej przełamać wszystkie bariery i doprowadzić do powstania w zębach ubytków.
Jak dodaje w rozmowie z nami lekarz stomatolog z Kliniki Codzienna Stomatologia w Dąbrowie Górniczej: Dużym problemem jest również to, ze kamień nazębny ma też negatywny wpływ na zdrowie naszych dziąseł. Kamień nazębny sprawia doskonałe warunki dla rozwijających się bakterii. Doprowadza więc do powstawania podrażnień dziąseł oraz do powstawania w nich stanów zapalnych. To właśnie dlatego kamień nazębny stanowi nie tylko poważne zagrożenie dla samych zębów, ale tak naprawdę dla całej jamy ustnej.
Co zrobić, żeby zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego
Przy zapobieganiu powstawaniu kamienia nazębnego najważniejsze jest oczywiście przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej. Dzięki temu można zapobiec powstawaniu płytki nazębnej, a w dalszej kolejności także powstawaniu kamienia. Istotnym elementem zapobiegania powstawaniu kamienia nazębnego jest też regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne do gabinetu stomatologicznego. Jeżeli w trakcie przeglądu zębów, dentysta zauważy na nim płytkę nazębną, będzie mógł ją łatwo usunąć, wykonując zabieg piaskowania zębów. Będzie nam w stanie także pomóc, jeśli zauważy rozwinięty już kamień nazębny. W tym celu wykonuje się już jednak inny zabieg, czyli skaling.
W jaki sposób można usunąć kamień nazębny
Problem z kamieniem nazębnym jest również taki, że pacjent nie ma możliwości jego samodzielnego usunięcia. W tym celu koniecznie musi się udać na wizytę do stomatologa. Usuwanie kamienia nazębnego wykonuje się z wykorzystaniem ultradźwięków. Zabiegiem, który to umożliwia jest skaling. W trakcie zabiegu stomatolog przykłada do powierzchni zębów kocówkę urządzenia, które najpierw usuwa ultradźwiękami kamień, a następnie płucze zęby. Sam zabieg nie jest zbyt skomplikowany, jednak dosyć nieprzyjemny, dlatego też większość pacjentów stara się jednak przede wszystkim nie dopuszczać do powstania kamienia nazębnego.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
NZOZ Stomatologia Dziecięca i Ogólna Bożena Małysiak-Mrozek
Lekarze - stomatolodzy woj. śląskie41-800 Zabrze, Góry Świętej Anny 19
-
NZOZ Stomatologia Rodzinna Katarzyna Żądło-Adamczyk
Lekarze - stomatolodzy woj. małopolskie34-730 Mszana Dolna, Orkana 19
-
Citodent Centrum Stomatologiczne
Lekarze - stomatolodzy woj. dolnośląskie55-200 Oława, pl. Zamkowy 5
-
Prywatny Gabinet Stomatologiczno-Ortodontyczny Halina Wasilewska
Lekarze - stomatolodzy woj. świętokrzyskie28-100 Busko-Zdrój, Wojska Polskiego 18a