Dlaczego ósemki często wymagają usunięcia?
Chirurgia szczękowa, zwana także stomatologiczną, to określenie działu stomatologii zajmującego się leczeniem zabiegowym jamy ustnej. Wśród najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w ramach chirurgii szczękowej, wymienić warto leczenie ropni i przetok, resekcje wierzchołka korzeni, a także ekstrakcje zębów zatrzymanych – między innymi ósemek, zwanych też potocznie „zębami mądrości”. Kiedy ósemki kwalifikują się do usunięcia i dlaczego? Odpowiadamy!
Jakie zabiegi wykonuje się w ramach chirurgii szczękowej?
Głównym celem chirurgii stomatologicznej, jest rekonstrukcja i regeneracja tkanek, a także wsparcie dla leczenia endodontycznego (kanałowego). Zabiegi wykonywane w ramach chirurgii szczękowej mają często także na celu wsparcie leczenia chorób przyzębia, a także leczenia protetycznego i ortodontycznego.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się chirurg stomatolog?
Wśród zabiegów chirurgicznych, wykonywanych w ramach chirurgii stomatologicznej, wymienić warto między innymi:
leczenie ropni i przetok,
resekcje wierzchołka korzeni,
podcinanie wędzidełek warg i języka,
operacje usunięcia torbieli,
zabiegi z zakresu implantologii stomatologicznej,
a także ekstrakcje – także zębów zatrzymanych i jeszcze niewyrżniętych – w tym „zębów mądrości” (ósemek).
Zabiegi z zakresu chirurgii szczękowej (w tym ekstrakcję ósemek), a także m. in. stomatologii estetycznej, ortodoncji i implantologii, oferuje Klinika Ortodoncji i Medycyny Estetycznej, Kubiak Clinic w Wodzisławiu Śląskim.
Przeczytaj również: Czy zęby mądrości są nam potrzebne?
Kiedy ósemki kwalifikują się do usunięcia i dlaczego?
Ósemki, zwane też potocznie „zębami mądrości” to trzecie i ostatnie zęby trzonowe. Okres ich wyrzynania przypada zwykle między 17. a 21. rokiem życia. Często zdarza się jednak, że „zęby mądrości” wyrzynają się nawet ok. 40. roku życia. Wyrzynaniu się trzecich zębów trzonowych zazwyczaj towarzyszy uczucie bólu i dyskomfortu, jednak to niejedyne negatywne aspekty związane z ósemkami. Zdarza się bowiem, że ósemki – z powodu braku miejsca, nie wyrzynają się, pozostając w łuku – mówimy wtedy o zębach zatrzymanych. To jeden z powodów, dla których chirurg szczękowy może zdecydować się na usuwanie ósemek. Zatrzymana w łuku ósemka z czasem spowoduje skrzywienie się pozostałych zębów, co z kolei doprowadzi do pogorszenia się prawidłowego zgryzu, a w przypadku pacjentów leczonych ortodontycznie, spowoduje nawrót wady.
Ponadto, jakojako że ósemki położone są najdalej i dosięgnięcie ich szczoteczką podczas codziennej higieny jamy ustnej bywa znacznie utrudnione, są one w większym stopniu narażone na namnażanie się bakterii i powstanie próchnicy. Często okazuje się, że ósemka, mimo, że nie do końca wyrżnięta, uległa już zaawansowanej próchnicy, kwalifikującej ząb do usunięcia.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana