Dlaczego próchnica jest niebezpieczna i jak jej zapobiec?
Próchnica to najczęściej występujący stomatologiczny problem. Szacuje się, że w Polsce z próchnicą zębów zmaga się nawet 70% pacjentów. Choć z pozoru choroba ta wydaje się być niegroźna, to nieleczona staje się chorobą całego organizmu. Jakie zagrożenie niesie ze sobą nieleczona próchnica? Czy istnieje sposób, aby jej skutecznie zapobiegać? Odpowiadamy!
Czym jest próchnica i dlaczego leczenie próchnicy jest tak ważne?
Próchnica jest chorobą o pochodzeniu bakteryjnym. Może mieć swoje źródło w uwarunkowaniach genetycznych, zaburzeniach w wydzielaniu śliny bądź nieprawidłowej, bogatej w cukry, skrobię i kwaśne produkty diecie. Bakterie atakują płytkę nazębną, prowadząc do demineralizacji zębów. Następnie uszkodzeniu ulega szkliwo, powodując powstawanie ubytków. Później dochodzi do rozpadu zębiny i towarzyszącego mu bólu, a na koniec próchnica obejmuje miazgę zębową oraz powoduje powstawanie ropnia. Wówczas ząb nadaje się do usunięcia.
Przeczytaj również: Przyczyny powstawania paradontozy
Próchnica bardzo szybko się rozprzestrzenia, atakując sąsiednie zęby i prowadząc do ubytków zębowych. To jednak nie wszystko – bakterie wywołujące próchnicę przedostają się do krwiobiegu i choroba zaczyna obejmować coraz więcej obszarów organizmu. Profilaktyka próchnicy pozwala więc zapobiec m.in.: wadom zgryzu, cukrzycy, chorobom serca i układu krążenia, miażdżycy, problemom ze stawami oraz kręgosłupem, chorobom układu pokarmowego, a nawet zapaleniu nerek czy opon mózgowych.
Przeczytaj również: Czy zęby mądrości są nam potrzebne?
Jak uchronić się przed próchnicą?
Na szczęście próchnicy można skutecznie zapobiec. Należy przede wszystkim regularnie kontrolować stan uzębienia u dentysty, który zajmuje się stomatologią zachowawczą, jak np. Centrum Stomatologii IgaDent w Sułkowicach. Wówczas stomatolog może zareagować już na początkowym etapie próchnicy i całkowicie ją wyleczyć, bez konieczności wykonywania inwazyjnych zabiegów, np. dzięki higienizacji.
Przeczytaj również: Bezbolesne wyrywanie zębów - czy to możliwe?
Bardzo ważne są też codzienne nawyki. Należy przestrzegać zasad utrzymania właściwej higieny jamy ustnej, z nitkowaniem włącznie. Warto też przyjrzeć się bliżej swoim nawykom żywieniowym i obecnej diecie. Pomocne będzie ograniczenie spożywania przetworzonej żywności, słodkich przekąsek, produktów z kwasem fitynowym czy kawy i herbaty. Wskazana jest także suplementacja witaminy D, aby nie doprowadzić do jej niedoboru.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana