Elementy profilaktyki stomatologicznej

Każdy pragnie, żeby jego uśmiech należał do najpiękniejszych. Spełnienie tego założenia nie jest aż tak trudne, aczkolwiek wymaga trochę poświęcenia. Zalecane przez lekarzy stomatologów działania profilaktyczne ochronią przed próchnicą, paradontozą oraz przed utratą uzębienia. A chyba nie ma nikogo, kto by nie chciał mieć własnych, pięknych zębów do późnej starości. Do jakich zasad profilaktyki stomatologicznej warto się zastosować?
Mycie zębów dwa razy dziennie
Jest zasada, która mówi o dwukrotnym myciu zębów w ciągu dnia, ale jest to absolutne minimum. Idealnie byłoby czyścić po każdym posiłku, ponieważ to pozostawione resztki pokarmów są odpowiedzialne za wiele nieprawidłowości w jamie ustnej. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Wtedy można żuć specjalne gumy, które wzmagają produkcje śliny i utrzymują optymalne pH w ustach. Trzeba tylko pamiętać, żeby wybierać gumę bez cukru. Dużo daje również przepłukanie jamy ustnej wodą – zwłaszcza, gdy nie ma pod ręką specjalnych płukanek.
Coroczna kontrola w gabinecie stomatologicznym
– Co najmniej raz w roku warto odwiedzić gabinet stomatologiczny, gdzie można przeprowadzić pełną kontrolę stanu uzębienia. Warto udać się tam, nawet jak nic jeszcze nie boli – wyjaśnia przedstawiciel kliniki stomatologicznej Villa Dental . Wiele chorób i ubytków zębowych zaczyna się i postępuje bezboleśnie. Gdy ból zaczyna być odczuwalny, najczęściej zmiany bywają daleko posunięte.
W ramach profilaktyki, w gabinecie dentystycznym można wykonać szereg zabiegów, które pozytywnie wpływają na zdrowy stan zębów. Szczególnie polecane są poniższe zabiegi.
· Skaling, który jest niczym innym jak usuwaniem kamienia nazębnego. Zalegający kamień jest przyczyną powstawania płytki nazębnej, która powoduje stany zapalne a w konsekwencji choroby przyzębia takie jak paradontoza.
· Piaskowanie, które polega na usunięciu miękkich osadów z zębów.
· Fluoryzacja, która polega na pokryciu szkliwa zębowego fluorem, który zapobiega próchnicy i łagodzi nadwrażliwość zębów.
· Lakowanie i lakierowanie, polegające na pokrywaniu bruzd i szczelin specjalną, ochronną substancją. Oba te zabiegi najczęściej wykonywane są na mlecznych zębach w celu zabezpieczenia mikro procesów chorobowych.
Rola prawidłowej diety w profilaktyce stomatologicznej
Aby mieć zdrowe zęby, warto zwracać uwagę na to, co się je. Głownie warto zwracać uwagę na spożycie cukru. Najrozsądniej byłoby z niego zrezygnować całkowicie, ale jeżeli to nie jest możliwe, to dobrze jest zjeść słodką przekąskę jednorazowo i wymyć lub wypłukać zęby, niż podjadać słodkości stale.
Zaleca się jeść twarde produkty, które wymagają gryzienia, takie jak warzywa, owoce, orzechy i twarde sery. Stanowi to ćwiczenie dla zębów i w naturalny sposób je oczyszcza. Dobrze jest również pic zmineralizowaną wodę, która dobrze działa nie tylko na żeby, ale też na cały organizm.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
NZOZ Stomatologia Rodzinna Katarzyna Żądło-Adamczyk
Lekarze - stomatolodzy woj. małopolskie34-730 Mszana Dolna, Orkana 19
-
Citodent Centrum Stomatologiczne
Lekarze - stomatolodzy woj. dolnośląskie55-200 Oława, pl. Zamkowy 5
-
Cieślak Magdalena lekarz stomatolog
Lekarze - stomatolodzy woj. wielkopolskie63-308 Gizałki, Kaliska 23
-
Biorenix Sp. z o.o. Gabinet Radiologii Stomatologicznej
Lekarze - stomatolodzy woj. zachodniopomorskie70-205 Szczecin, św. Ducha 5a lok. 11