Jak wybrać optymalną metodę wybielania zębów?
Najprostszą metodą wybielania zębów jest regularne szczotkowanie z użyciem past wybielających. Najbardziej zaawansowane jest wybielanie laserowe. Najdroższym, ale gwarantującym pewny efekt sposobem wybielania, a właściwie maskowania niedoskonałości szkliwa, są licówki. Omówimy poszczególnie metody wybielania, zwracając uwagę na ich zalety oeraz możliwe wady lub przeciwskazania.
Niezależnie od wybranej metody, należy pamiętać, że nieumiejętnie przeprowadzone wybielanie zębów może przyczynić się do pogorszenia stanu zębów.
Nie stosuj pochopnie preparatów wybielających domowej roboty
Przegląd dostępnych technik i preparatów do wybielania zębów, zaczniemy od przestrogi fachowca z hurtowni sprzętu medycznego Limedic:
W dobie Internetu jesteśmy bombardowani doniesieniami na temat różnych “cudownych” metod wybielania szkliwa. Stomatolodzy zalecają dużą ostrożność w stosowaniu własnej produkcji preparatów wybielających. Wiele z nich nie ma większego wpływu na wygląd naszego szkliwa, inne mogą je zabarwiać, ale nie brakuje i takich, które regularnie stosowane powodują poważne problemy z uzębieniem i z dziąsłami. Jednym z najbardziej inwazyjnych specyfików jest popularna pasta z sody oczyszczonej. Jeżeli chcemy wybielać zęby w domu, korzystajmy ze środków do tego przeznaczonych, polegajmy na przetestowanych i sprawdzonych preparatach od uznanych producentów. Warto też starannie wybierać miejsce zakupu: unikajmy środków leczniczych z niewiadomych źródeł. Zaopatrując się w preparaty dentystyczne u oficjalnie działających sprzedawców, oszczędzimy sobie wielu przykrych niespodzianek.
Jak wybielić zęby w domu?
Najprostszą metodą jest regularne szczotkowanie zębów pastami wybielającymi. Doskonałym wyborem będzie pasta wybielająca Opalescence, która posiada sprawdzoną skuteczność i jest całkowicie bezpieczna dla szkliwa. Odznacza się niską ścieralnością, co pozwala uniknąć powstawania mikroubytków i osłabiania powierzchni szkliwa.
Przeczytaj również: Na czym polega wybielanie nakładowe zębów?
Krokiem dalej jest zastosowanie pasków wybielających, które zazwyczaj nasączane są nadtlenkiem wodoru. W domowych warunkach można też użyć żeli wybielających, jednak nie jest to metoda polecana przez specjalistów. Samodzielna aplikacja może być nieprecyzyjna – zarówno jeżeli chodzi o nałożenie żelu, jak też czas utrzymywania się substancji czynnej na zębach. Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie i dobrym efekcie, to powinniśmy udać się na zabieg wybielania zębów do profesjonalnego gabinetu stomatologicznego.
Przeczytaj również: Stomatologia estetyczna. Jak poprawić wygląd swojego uśmiechu?
Chemiczne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym
Wybielanie zębów u specjalisty otwiera nam dostęp do skuteczniejszych preparatów wybielających, które oficjalnie może nabyć i stosować tylko lekarz stomatolog. Do rzędu takich specyfików należy żel do wybielania zębów Opalescence oraz preparat Opalescence Xtra boost 40%, który stosowany jest bez nakładek. Wysoka moc tego drugiego środka sprawia, że wybielanie zębów odbywa się w czasie jednej wizyty u stomatologa.
Przeczytaj również: Wszystko o wybielaniu zębów u dentysty – ile kosztuje i skuteczne metody
Wizyta w gabinecie stomatologicznym to nie tylko pewność lepszego efektu i bezpiecznego przeprowadzenia zabiegu wybielana. Zanim dojdzie do zabiegu, lekarz stomatolog oceni stan naszego uzębienia i dziąseł. Wybielania nie można przeprowadzać przy chorobach dziąseł oraz na zębach objętych próchnicą. Będziemy też mogli usunąć kamień oraz zastosować piaskowanie zębów – są to zabiegi, które powinny poprzedzić profesjonalne wybielanie.
Wybielanie laserowe i licówki
Dwie najskuteczniejsze, lecz najdroższe metody wybielania zębów, to wybielanie laserowe oraz nałożenie licówek. Pierwsza metoda ma wiele różnych nazw, zależnych od stosowania określonego typu lasera i autorskiej technologii. Jednak wszystkie procedury wybielania przebiegają według tego samego schematu. Najpierw należy pokryć dziąsła światłoutwardzalnym żelem ochronnym. Gdy warstwa ochronna na dziąsłach jest gotowa, stomatolog pokrywa zęby warstwą żelu wybielającego i naświetla światłem laserowym. Efektem jest głębokie wniknięcie substancji wybielających w szkliwo. Skuteczność metody laserowej jest dużo większa niż przy stosowaniu żeli wybielających. Efekt pojawia się niemal natychmiast po zakończeniu zabiegu. Metoda laserowa jest rozwiązaniem dla osób, które nie są skłonne do długotrwałego stosowania zabiegów rozjaśniających szkliwo.
Najdroższą, lecz jednocześnie oferującą najlepsze efekty metodą jest zastosowanie licówek, czyli cienkich płatków porcelany naklejanych na naturalne szkliwo. Dzięki licówkom można poprawić stan zębów silnie przebarwionych i zniszczonych. Wybielanie możliwe jest też w drodze pokrywania zębów żywicami kompozytowymi, które po utwardzeniu poddaje się odpowiedniej obróbce i profilowaniu.
Biała dieta na białe zęby
Warto podkreślić, że bez problemu można zniweczyć efekt nawet najdroższej i najskuteczniejszej metody wybielania zębów. Jeżeli chcemy na dłużej zachować jasne szkliwo, musimy unikać silnie barwiących substancji. Na czele “czarnej listy” znajdują się ciemne owoce i produkowane z nich soki, kawa, herbata, czerwone wino i oczywiście papierosy, których palenie bardzo niekorzystnie wpływa na wygląd naszych zębów.
Unikanie barwiących substancji spożywczych, czyli tzw. biała dieta, nie wystarczy, aby zachować biel zębów. Kluczowe znaczenie ma higiena jamy ustnej. W praktyce oznacza to mycie zębów po każdym posiłku, stosowanie nici dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej. Należy też zadbać o regularne wizyty kontrolne u stomatologa – nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana