Jak zrobić naturalną pastę do zębów?
Oprócz odpowiednio stosowanej techniki mycia zębów konieczne jest użycie właściwych środków. Fluoryzacyjne, bez fluoru, antybakteryjne, wybielające, ortodontyczne czy lecznicze to tylko niektóre rodzaje. Twoje zęby są wrażliwe? Skonsultuj się ze stomatologiem oraz dowiedz się, jakie pasty do zębów możesz wykonać samodzielnie. Przeczytaj, co powinny zawierać, aby ochronić Twoje uzębienie na przykład przed osadem nazębnym.
Jak przygotować pastę do zębów z węglem w domu?
Ponieważ węgiel ma właściwości lecznicze i oczyszczające, polecany jest szczególnie przy skłonności do gromadzenia się osadu nazębnego. Aby go wykorzystać w praktyce, pastę z węglem sporządzisz z:
Przeczytaj również: Higiena mleczaków - jak wybrać odpowiednią pastę i płyn do płukania jamy ustnej?
- Oleju kokosowego (bio) – tłoczonego na zimno – ½ szklanki
- Drobno mielonej soli himalajskiej – ½ łyżeczki
- Stewi – w płynnej formie – 2 łyżki
- Aktywnego węgla – 6 kapsułek lub 2 łyżeczki
- Mielonego goździka – ½ łyżeczki
- Olejku miętowego – 10 kropli
Czarną pastę do zębów przygotujesz poprzez zmieszanie składników w misce, aby otrzymać gładką masę. Potem przełóż do słoiczka i pozostaw w chłodnym pomieszczeniu.
Przepisy na ziołowe, naturalne pasty do zębów
Naturalną pastę do zębów wykonasz z:
- Rumianku
- Szałwii
- Melisy
- Goździków
Zmiel na drobny proszek zioła i dołącz olej kokosowy. Następnie wymieszaj w misce, aż otrzymasz odpowiednią konsystencję. Sporządzoną mieszankę przechowuj w słoiku. Wystarczy, że olejek nałożysz na szczoteczkę do zębów. Właściwości tego specyfiku wpływają pozytywnie na zęby, dziąsła oraz jamę ustną. Oznaczają się przyjemnym i odświeżającym zapachem. Uwaga: Pamiętaj, by wcześniej skonsultować się z lekarzem stomatologiem. Może się okazać tak, że Twoje zęby są zbyt wrażliwe i dane produkty mogą zniszczyć szkliwo lub podrażnić dziąsła.
Natomiast do przygotowania pasty o właściwościach remineralizujących będziesz potrzebować sproszkowanego wapnia, ziemi okrzemkowej, sody oczyszczonej oraz oleju: kokosowego i dowolnego (cynamonowego, pomarańczowego lub miętowego). W tym celu wymieszaj w misce wszystkie składniki. Dolewaj po odrobinie oleju kokosowego i wymieszaj, aż otrzymasz jednolitą konsystencję. Potem dodaj parę kropli olejku eterycznego i przełóż wszystko do słoika.
Olej kokosowy i biała glinka – właściwości lecznicze a mycie zębów
Poza węglem aktywnym na zęby do mycia zębów można zastosować mieszankę oleju kokosowego i białej glinki (kaolinu). Olej kokosowy chroni przed bakteriami i działa detoksykująco oraz przeciwzapalnie. Stosowany na zęby i dziąsła, delikatnie czyści dziąsła oraz chroni szyjki zębowe. Dobrym rozwiązaniem jest dolanie kilku kropli miętowego olejku. Alternatywą może być biała glinka, czyli kaolin. Składa się z minerałów oraz mikroelementów, w tym krzemionki. Wystarczy odmierzyć pół łyżeczki, dodać 2 krople olejku z mięty pieprzowej. Można użyć wymiennie olejku eukaliptusowego lub cytrusowego. Warto dodać kilka kropel wody. Następnie miesza się składniki na papkę, a potem nakłada na szczotkę do zębów. Właściwości ścierające tak przygotowanej pasty umożliwiają oczyszczenie, a także odżywienie uzębienia.
Głównymi środkami do samodzielnego mycia zębów są: soda oczyszczona, szałwia, mięta, olej kokosowy, mirra, goździki, woda utleniona oraz biała glinka. W celu sporządzenia preparatu łagodzącego podrażnienia należy dodać mielony proszek z szałwii, łyżeczkę oleju kokosowego oraz sody oczyszczonej. Następnie trzeba wymieszać, aż otrzyma się jednolitą masę. Przedtem jednak warto skonsultować się z dentystą, który doradzi, jakie składniki będą najlepsze.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana