Jakich zabiegów stomatologicznych wymagają zęby mleczne?
Dokładne dbanie o zęby nie ogranicza się jedynie do ich mycia czy też nitkowania, ale także do regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Profilaktyka jest szczególnie ważna w przypadku małych dzieci, które mają zęby mleczne. Rodzice bardzo często uważają, iż leczenie zębów mlecznych nie jest konieczne, ponieważ te i tak wypadną. Takie podejście to jednak ogromny błąd, który może doprowadzić do rozwoju chorób, a także wad zgryzu. Zęby mleczne utrzymują bowiem miejsca zębów stałych, a także wskazują im kierunek wyrastania. Wczesne wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości może zapobiec ich rozwojowi, a także uniknięciu problemów z zębami w przyszłości. Z tego względu, zęby mleczne powinny być leczone już od najmłodszych lat. Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane na zębach mlecznych?
Fluoryzacja zębów mlecznych
Zabieg fluoryzacji jest szczególnie ważny w przypadku małych pacjentów. Fluoryzacja pomaga zachować zdrowe zęby dzięki fluorowi, który działa przeciwpróchniczo, a także wzmacnia szkliwo oraz wspomaga proces remineralizacji zęba. Fluoryzacja zębów jest całkowicie bezbolesna. Podczas zabiegu, na oczyszczone zęby nakładany jest specjalistyczny preparat, który zawiera w sobie wysokie stężenie aktywnego fluoru.
Przeczytaj również: Czy zęby mądrości są nam potrzebne?
Aby zabieg był jak najbardziej przyjemny dla małych pacjentów, fluor jest najczęściej nakładany w formie żelu bądź pianki smakowej. Fluoryzacja jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych w przypadku zębów mlecznych. Warto jest powtarzać go co najmniej raz na sześć miesięcy.
Przeczytaj również: Bezbolesne wyrywanie zębów - czy to możliwe?
Piaskowanie zębów mlecznych u dzieci
Piaskowanie, czyli skaling, jest zabiegiem, który polega na usuwaniu twardych złogów nazębnych. Złogi tworzą się poprzez mineralizację płytki nazębnej, zwanej kamieniem nazębnym.
Przeczytaj również: Przyczyny powstawania paradontozy
Jak mówi specjalista z Kliniki stomatologicznej ARTDENT: Podczas zabiegu usuwania kamienia, strumień piasku i wody pod ciśnieniem jest kierowany na powierzchnię zębów. Piaskowanie usuwa osady powstałe na skutek diety, a także trybu życia. Poddziąsłowy kamień nazębny może doprowadzić nawet do stanu zapalnego przyzębia i dziąseł. Jest on siedliskiem niebezpiecznych bakterii, w związku z czym, nawet najmniejsze oznaki powstałego kamienia nie powinny być lekceważone. Najczęstszymi objawami zapalenia dziąseł u dzieci są krwawienie, zmiana zabarwienia oraz zmiany konturu dziąseł i przyzębia.
Leczenie endodontyczne a zęby mleczne
Leczenie endodontyczne, czyli leczenie kanałowe zębów jest najczęściej koniecznością w przypadku choroby miazgi zębów lub zaawansowanej próchnicy zębów mlecznych. W przypadku miazgi, ząb zostaje otwarty i odkażony specjalnymi płynami. Następnie, usuwa się miazgę oraz aplikuje lek. Ostatnim etapem leczenia jest ostateczne wypełnienie zęba. Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego, wykonuje się zdjęcie RTG, a sam zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.
Profilaktyka jest kluczem do zachowania zdrowia zębów i jamy ustnej nie tylko w przypadku zębów stałych, ale także mlecznych. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym już od najmłodszych lat mogą zapobiec poważnym schorzeniom w przyszłości.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana