Kiedy lakierować zęby? Praktyczne informacje

Niewłaściwa higiena jamy ustnej i związane z tym zaniedbanie zębów przyczynia się do powstania próchnicy. Dotyka ona coraz częściej nie tylko dzieci i młodzież, ale też dorosłych powyżej 30. roku życia. Wobec tego pomocne jest nie tylko leczenie, ale też profilaktyka. W tym celu stosuje się najczęściej zabieg stomatologiczny, jakim jest lakierowanie zębów. Fluor zabezpiecza uzębienie przed kwasami odpowiedzialnymi za próchnicę. Kiedy zatem i jak często konieczna jest fluoryzacja?
Na czym polega zabieg fluoryzacji?
Lakierowanie zębów zwanej inaczej fluoryzacją to zabieg profilaktyczny, wykonywany przez lekarza stomatologa. Po wyleczeniu wszystkich ubytków oraz oczyszczeniu zębów poprzez skaling, piaskowanie i polerowanie, stosuje się na zdrowe uzębienie fluor. Zabieg składa się z kilku etapów. Metodą mechaniczną poprzez specjalną obrotową szczoteczkę z pastą i stożki z gumy oczyszcza się powierzchnie zębowe. Następnie pacjent wypłukuje jamę ustną wodą w sprayu. Ponieważ uzębienie musi być suche, zabezpiecza się je przed śliną wałkami z ligniny, tzw. ślinociągiem lub koferdamem. Potem suszy się je powietrzem wytwarzanym ze specjalnej dmuchawki. Żel do fluoryzacji o właściwym stężeniu w postaci lakieru jest następnie aplikowany miękkim pędzelkiem na powierzchnie zębów. Po uschnięciu preparatu uwalnia się zawarty w nim fluor. Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Podany na szkliwo fluor jest widoczny w postaci przezroczystej warstwy. Utrzymuje się też przez ok. tydzień. Wszystko zależy jednak od budowy uzębienia i zgryzu. Bezpośrednio po fluoryzacji zębów nie powinno się przez ok. 2 godziny spożywać słodkich lub kwaśnych produktów i pić napojów gazowanych.
Wskazania do lakierowania zębów
Współczesna stomatologia wykonuje zabieg fluoryzacji zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Zabieg przypominający malowanie zębów przeprowadza się w podobny sposób na zębach stałych, jak i mlecznych. Lakieruje się również całe zęby oraz niepełne lub całkowite łuki zębowe. Jedyną różnicą jest kolor fluoru do zębów. U dorosłych używa się bezbarwnego, u dzieci natomiast lekko żółtego. Lakierowanie zębów wykonuje się szczególnie w przypadkach zwiększonego ryzyka powstania próchnicy, noszenia aparatów ortodontycznych czy protez zębowych. Zaleca się przeprowadzenie zabiegu przy odsłoniętych szyjkach oraz niewłaściwej diecie. Dodatkowo na fluoryzację powinny się zdecydować osoby odczuwające suchość w jamie ustnej po przyjmowaniu pewnych leków oraz po tzw. radioterapii (kuracji nowotworów poprzez napromienianie) szyi lub głowy. Warunkiem do wykonania zabiegu są zdrowe, oczyszczone z osadu i kamienia nazębnego zęby.
Jak często wykonywać lakierowanie zębów u dzieci?
Do lakierowania zębów u dzieci stosuje się dużo bezpieczniejsze lakiery o żółtej barwie. Składają się w 5% ze stężonego fluorku oraz tzw. amorficznego fosforanu wapnia. W przypadku zwiększonego ryzyka występowania próchnicy fluoryzację zębów przeprowadza się u dzieci raz na 3 miesiące. Przy tym należy pamiętać, że do gabinetu stomatologicznego powinno się udać z dzieckiem jak najwcześniej. Najlepiej jeszcze na etapie wczesnoszkolnym, ponieważ fluoryzacja zębów zapobiega utracie zębów mlecznych. Chroni także przed wadami zgryzu. Współczesne badania wskazują, że najwłaściwsze było by lakierowanie zębów co najmniej 2-4 razy w roku. Pozwala to uodpornić szkliwo na działanie szkodliwych kwasów odpowiadających za bakterie wywołujące próchnicę oraz kamień nazębny.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Piotr Skarżyński Gabinet stomatologiczny
Lekarze - stomatolodzy woj. małopolskie31-309 Kraków, Ehrenberga 33
-
Gabinety Lekarskie Wołowiec
Lekarze - stomatolodzy woj. lubuskie65-945 Zielona Góra, Budziszyńska 6
-
Jacek Wiśniewski Prywatny Gabinet Stomatologiczny
Lekarze - stomatolodzy woj. łódzkie98-235 Błaszki, pl. Sulwińskiego 22
-
Citodent Centrum Stomatologiczne
Lekarze - stomatolodzy woj. dolnośląskie55-200 Oława, pl. Zamkowy 5