Kiedy warto zapisać dziecko do ortodonty?
Dbanie o zęby dziecka od najmłodszych lat oszczędzi mu poważnych problemów w przyszłości. Mowa tu nie tylko o prawidłowych nawykach, takich jak regularne szczotkowanie, ale także wizytach u specjalistów. Jednym z lekarzy, do którego warto udać się z pociechą, jest ortodonta. Specjalizuje się on w profilaktyce i leczeniu wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych. Kiedy warto zapisać dziecko do ortodonty i jak wygląda pierwsza wizyta?
Pierwsza wizyta u ortodonty – w jakim wieku?
Na wizytę kontrolną do ortodonty warto zapisać dziecko jak najwcześniej. Można to zrobić już wtedy, gdy maluch zaczyna ząbkować. Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się, by dziecko odwiedziło ortodontę po raz pierwszy przed ukończeniem 7. roku życia.
Przeczytaj również: Kiedy warto iść do ortodonty?
Istnieje jednak kilka objawów, które powinny skłonić Cię do wcześniejszego zapisania malucha do ortodonty. Należą do nich:
nieprawidłowo ustawione zęby mleczne (stłoczone lub rozstawione zbyt szeroko),
utrata zębów mlecznych w wyniku próchnicy lub urazu,
wady wymowy,
oddychanie przez usta i spanie z otwartą buzią,
nadmiernie wysunięty lub cofnięty podbródek,
niesymetryczne rysy twarzy,
dysfunkcje języka,
szkodliwe nawyki, takie jak ssanie palca, obgryzanie paznokci, ołówków, długopisów.
W razie zaobserwowania któregokolwiek z powyższych objawów jak najszybciej zapisz dziecko do ortodonty, który przyjmuje na przykład w przychodni stomatologicznej ARTDENT w Brzesku. Wczesne rozpoczęcie leczenia zahamuje rozwój wielu dolegliwości, które mogłyby być trudne i kosztowne do wyleczenia w życiu dorosłym.
Przeczytaj również: Najczęściej spotykane wady zgryzu
Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty?
Pierwsza wizyta u ortodonty ma charakter informacyjny. Lekarz dokładnie zapoznaje się ze stanem jamy ustnej dziecka i diagnozuje wszelkie nieprawidłowości. W celu postawienia odpowiedniej diagnozy i zaplanowania leczenia może zlecić wykonanie zdjęcia RTG. W zależności od zaobserwowanego problemu lekarz ortodonta może także zalecić konsultację u laryngologa, alergologa czy dietetyka.
Przeczytaj również: Aparaty ortodontyczne stałe a ruchome
Leczenie ortodontyczne u małych dzieci, w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, polega głównie na eliminacji szkodliwych nawyków, takich jak wspomniane ssanie kciuka. Pomocna może być w tym płytka przedsionkowa. U starszych dzieci stosuje się najczęściej ruchome aparaty ortodontyczne, a u nastolatków, którzy mają już wszystkie zęby stałe – aparaty stałe. Samo założenie aparatu to jednak za mało – konieczne są także wizyty kontrolne, w których trakcie lekarz ortodonta sprawdza postęp leczenia, a w razie potrzeby wprowadza w nim zmiany.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana