Kiedy ząb wymaga ekstrakcji?
Współczesna stomatologia zapewnia efektywne i coraz mniej bolesne metody leczenia. Musisz spełnić jeden warunek: regularnie odwiedzać swojego dentystę. Wówczas nie doprowadzisz do poważnych zaniedbań i nie będziesz musiał usunąć zęba. Czasem ekstrakcja jest także konieczna z powodu leczenia ortodontycznego lub z racji uszkodzeń mechanicznych. Ale to nieco inny przypadek.
Choroby zębów i przyzębia
Najczęstszą chorobą zębów jest próchnica. To bakteryjne zakażenie, które na początek atakuje twarde tkanki. Wcześnie wykryta, jest stosunkowo łatwa do wyleczenia: oczyszcza się chore miejsce i zakłada plombę. Jednak nieleczona próchnica atakuje miazgę, czyli miękką i unerwioną część zęba. Ostatecznie może nie być innego wyjścia, jak tylko usunąć chory ząb.
Przeczytaj również: Zasady profilaktyki stomatologicznej
Bakterie atakują też Twoje dziąsła. Jeśli nie podejmiesz leczenia, rozwinie się paradontoza, która również może doprowadzić do konieczności usunięcia zęba. Dlaczego? Ponieważ tkanki dziąseł zostaną uszkodzone na tyle, że przestaną utrzymywać zęby.
Przeczytaj również: Przyczyny powstawania paradontozy
Optymistyczna wiadomość jest taka, że regularnie odwiedzając gabinet stomatologiczny DENTATUS w Sosnowcu, bądź w bliższym Tobie miejscu, nie doprowadzisz ani do zaawansowanego stanu próchnicy, ani paradontozy. Ponadto stomatolog nauczy Cię, jak prawidłowo szczotkować zęby. Doradzi, jaką wybrać szczoteczkę oraz irygator do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.
Przeczytaj również: Objawy i leczenie paradontozy
Postępowanie ortodontyczne
Będąc rodzicem zatroskanym o zdrowie dziecka, prowadzisz pociechy do stomatologa dziecięcego, np. w Dąbrowie Górniczej oraz do ortodonty. Trzeba przyznać, że nie jest to łatwe wyzwanie. Pamiętaj, że nawet jeśli aktualnie Twoje dzieci są dalekie od wdzięczności, z czasem docenią piękne uzębienie.
Być może jako dorosła osoba, postanowiłeś zadbać o siebie i korzystasz z leczenia ortodontycznego. Niestety, usuniecie zęba może okazać się konieczna ze względu na korekcję zgryzu. Na przykład, gdy zęby są ułożone zbyt ciasno i nie mają miejsca na prawidłowe osadzenie się. Jednak ekstrakcja w takim przypadku nie jest stratą, lecz zyskiem. Twoje uzębienie będzie zdrowsze i piękniejsze.
Uszkodzenia mechaniczne
Usunięcie zęba może być konieczne ze względu na wypadki losowe. Uderzenie na skutek upadku, bójka dzieci w szkole, a nawet nieszczęśliwe ugryzienie miękkiej bułki, może spowodować pęknięcie korzenia zęba.
Wówczas skontaktuj się ze swoim stomatologiem jak najszybciej. Przeprowadzi on niezbędną diagnostykę i podejmie odpowiednie kroki. Nie można przesądzać „z góry”, że stracisz ząb. Być może uda się go uratować.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana