Korona czy licówka - na jakie rozwiązanie się zdecydować?
Korony i licówki to dwa różne rodzaje stałych uzupełnień protetycznych, a wybór konkretnego rozwiązania tak naprawdę rzadko uzależniony jest od woli czy upodobań pacjenta. Za pomocą licówek maskuje się raczej wady estetyczne zębów, podczas gdy korony pozwalają na odtworzenie rozległych uszkodzeń. Przyjrzyjmy się bliżej tym dwóm typom protez dentystycznych.
Charakterystyka i zastosowanie licówek
Licówka to cieniutka płytka z porcelany, ceramiki lub materiału kompozytowego, którą dentysta przykleja na ząb pacjenta po zeszlifowaniu jego naturalnej powierzchni. Tego rodzaju uzupełnienia wykonuje się w celu poprawy wyglądu i pokrywają one tylko policzkową, czyli przednią stronę zębów. Za pomocą licówek można poprawić kolor zębów, które uległy mocnym przebarwieniom, np. w wyniku martwicy; coraz więcej pacjentów decyduje się na licówki, żeby zmienić kształt zębów albo zlikwidować niechcianą przerwę między nimi. Wykonanie licówki w niektórych przypadkach może być też alternatywą dla uzupełnienia kompozytowego ukruszonego zęba.
Przeczytaj również: Czym jest i ile kosztuje licówka?
Czym są i kiedy wykonuje się korony protetyczne?
Wykonanie licówki niestety nie zawsze jest możliwe. Kiedy przychodzi do nas pacjent z bardzo poważnymi uszkodzeniami i nie da się uratować naturalnej korony zęba, proponujemy właśnie koronę protetyczną. Tego typu uzupełnienie pozwala odtworzyć kształt i kolor zęba, a jednocześnie w pełni przywrócić jego funkcje – wyjaśnia protetyk stomatologiczny z Kliniki Uśmiechu w Łodzi.
Wykonanie korony protetycznej jest bardziej czasochłonne dla technika i dla dentysty, droższe i bardziej inwazyjne – przygotowanie do założenia takiej protezy wymaga zeszlifowania przynajmniej 50% naturalnego zęba. Jednak w sytuacji, gdy pacjent stracił dużą część własnej korony np. w wyniku urazu albo ząb był wielokrotnie leczony i przez to obecnie jest pełen plomb, korona protetyczna jest jedynym rozwiązaniem, które pozwala zapobiec ekstrakcji konieczności wszczepienia implantu.
Przeczytaj również: Licówki – sposób na piękny uśmiech
Podobnie jak licówki również korony wykonuje się z różnych materiałów. Najlepsze efekty wizualne można osiągnąć z wykorzystaniem koron porcelanowych, choć to nie materiał przesądza o ostatecznym wyglądzie uzupełnienia. Aby proteza wyglądała naturalnie i nie rzucała się w oczy, musi być przygotowana przez dobrego protetyka. Liczy się przede wszystkim umiejętność dopasowania barwy korony i jej kształtu do sąsiednich zębów. Koron protetycznych nie można wybielać, a wymienia się je rzadko, nie częściej niż raz na kilkanaście lat. Dlatego warto rozejrzeć się za dobrym protetykiem stomatologicznym już za pierwszym razem.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się protetyk?
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana