Na czym polega ekstrakcja chirurgiczna?

Wyrywanie zębów stałych może okazać się konieczne w kilku przypadkach. Jest to m.in. ekstrakcja, gdy ząb ma znaczny ubytek, po urazach, w trakcie leczenia ortodontycznego lub gdy zęby ulegną zniszczeniu na skutek niektórych chorób. W takim przypadku usunięcie zęba przez chirurga jest ważnym etapem leczenia. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak dokładnie przebiega zabieg ekstrakcji chirurgicznej zęba przeprowadzany w gabinecie stomatologicznym.
Przygotowania do wyrwania zęba stałego
Przed podjęciem decyzji o wyrwaniu zęba czasem potrzebne jest wykonanie zdjęcia RTG. Ma to na celu ustalenie położenia korzenia względem innych tkanek. Na samym początku ekstrakcji chirurg podaje znieczulenie miejscowe przed zabiegiem. Czasami wystarczy, gdy lekarz obejmie ząb przy pomocy narzędzia i wyciągnie go, używając siły rąk. Aby zabieg przebiegł sprawnie, warto starannie wybrać lekarza, który go wykona. Kieruj się dobrymi opiniami (możesz wybrać np. polecane centrum stomatologiczne WapDent w Krakowie). Dentysta nacina tkankę dziąsła i odseparowuje zęba od sąsiadujących tkanek w jamie ustnej. Za pomocą wiertła lekarz odsłania korzeń, by móc wygodnie chwycić ząb poddawany ekstrakcji. Wiele zależy od tego, jak ząb jest usytuowany w szczęce oraz od stanu uzębienia. Jeśli w trakcie zabiegu ząb ukruszy się, lekarz usunie wszystkie pozostałości korzenia i oczyści ranę.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się chirurg stomatolog?
Chirurgiczne wyrywanie zęba stałego
Gdy korzeń zęba stałego jest odsłonięty, chirurg może przystąpić do jego ekstrakcji chirurgicznej. Zabieg polega na chwyceniu zęba i kompletnym usunięciu go z zębodołu. Po upewnieniu się, że cały ząb został wyrwany, na powstałą ranę w tkance zakładane są szwy. Wyrywanie zęba trwa około 10 minut. W niektórych skomplikowanych sytuacjach ten czas może przedłużyć się do 1 godziny. Bezpośrednio po zabiegu nie można nic jeść i pić przez co najmniej 2 godziny. Po ekstrakcji chirurgicznej zęba pacjent wymaga kilku dni rekonwalescencji. W tym czasie niewskazany jest duży wysiłek, spożywanie gorących posiłków i intensywne mycie oraz płukanie jamy ustnej. Po około 10 dniach dentysta podczas wizyty kontrolnej zdejmie szwy. Usuwanie zębów stałych jest czasem niezbędne, by umożliwić dalsze leczenie jamy ustnej. Profesjonalnie wykonane nie niesie zwiększonego ryzyka powikłań.
Przeczytaj również: Jakie zabiegi wykonuje chirurg stomatolog?
Przeczytaj również: Bezbolesne wyrywanie zębów - czy to możliwe?
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Przychodnia Stomatologiczna "Korona" S.C. Ewa Anasiewicz-Sułek, Tadeusz Sułek
Lekarze - stomatolodzy woj. dolnośląskie59-300 Lubin, Budziszyńska 33b
-
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Katarzyna Pantol-Sitkowska
Lekarze - stomatolodzy woj. dolnośląskie58-310 Szczawno Zdrój, Kościuszki 12 lok. 2