Na czym polega wybielanie nakładowe zębów?
Zabiegi mające na celu wybielenie zębów są jednymi z najczęściej wykonywanych w gabinetach zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Powszechnie w klinikach stomatologicznych obecnie stosowane są dwie metody wybielania zębów: wybielanie z zastosowaniem lamp Beyond oraz wybielanie nakładkowe. W naszym artykule skupimy się na tej drugiej metodzie. Na czym polega nakładkowe wybielanie zębów? Jakie są zalety tej metody? Czy poprzez wybielanie nakładkowe jest możliwość skutecznego rozjaśnienie koloru zębów o kilka odcieni? Czy metoda ta jest na pewno bezpieczna dla szkliwa?
Przebieg wybielania zębów metodą nakładkową
Nakładkowe wybielanie zębów składa się z dwóch etapów. Na początku pacjent przychodzi do gabinetu stomatologicznego. Lekarz dokładnie sprawdza stan jego zębów i czy można od razu bezpiecznie przeprowadzić ich wybielenie, czy najpierw będzie konieczne usunięcie rozwijającej się choroby próchnicowej lub zalegających na powierzchni zębów osadu i kamienia nazębnego. Wybielać zęby z zastosowaniem profesjonalnych preparatów można tylko, jeśli są one całkowicie zdrowe. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań lub już po ich usunięciu, dentysta wykonuje na tzw. łyżkach wyciskowych odciski, a następnie odlewy szczęki i żuchwy, które posłużą do wykonania specjalnie dla pacjenta przygotowanych, stosowanych przez niego podczas wybielania zębów nakładek. Obierzemy je od stomatologa w trakcie następnej, już znacznie krótszej wizyty, razem ze specjalnie dla nas przygotowanym preparatem wybielającym. W trakcie tej wizyty będziemy musieli także oczywiście przymierzyć, czy wykonane dla nas nakładki są na pewno dobre oraz dostaniemy od stomatologa szereg instrukcji dotyczących ich stosowania.
Przeczytaj również: Stomatologia estetyczna. Jak poprawić wygląd swojego uśmiechu?
Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz dentysta z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach:
Indywidualnie przygotowane dla pacjenta nakładki na zęby z umieszczonym wewnątrz preparatem wybielającym stosuje się samodzielnie w domu przez około 2 do 4 tygodni. Każdego dnia nakładki trzeba nałożyć na zęby na około 4-8 godzin. Możemy je nosić w trakcie dnia lub nakładać je na zęby na czas spania. Wybór należy od nas. Niektórzy pacjenci obawiają się skutków ubocznych profesjonalnego wybielania, czyli przede wszystkim tego, w jaki sposób stosowane podczas takich zabiegów preparaty będą oddziaływały na szkliwo zębów. W przypadku wybielania nakładkowego, nie ma się jednak czego obawiać. Stosowane w tym przypadku preparaty wybielające nie są tak mocne, więc jedyne co może się przytrafić to czasowe zwiększenie nadwrażliwości zębów na zimno lub na ciepło.
Czy nakładkowe wybielanie zębów jest na pewno w pełni skuteczne?
Skuteczność nakładkowego wybielania zębów zależy od samodyscypliny pacjenta, tzn. od tego, czy na pewno każdego dnia znajdzie te kilka godzin, żeby nosić wypełnione preparatem nakładki, lub będzie potrafił je stosować w trakcie snu. Jeżeli nie będzie potrafił zachować samodyscypliny lub będzie wybielał swoje zęby niedbale, np. będzie stosował nakładki zbyt krótko, wtedy osiągnięty efekt raczej nie będzie zbyt spektakularny. Przy prawidłowym stosowaniu nakładek i preparatu wybielającego można natomiast wybielić swoje zęby nawet o 6 odcieni. Efekt tych zabiegów będzie mógł się utrzymać nawet przez 2-3 lata.
Przeczytaj również: Jak wybrać optymalną metodę wybielania zębów?
Zalecenia dla pacjentów związane z nakładkowym wybielaniem zębów
Niezbędne podczas nakładkowego wybielania zębów będzie również stosowanie się do przekazanych nam przez stomatologa zaleceń. Zalecenia te będą dotyczyły nie tylko samego okresu, w którym będziemy starali się wybielić swoje zęby, ale również około 2 tygodni czasu już po zakończeniu stosowania nakładek z preparatem. Żeby zwiększyć skuteczność zabiegu, niezbędne jest stosowanie się do zasad tzw. białej diety. Nie będziemy więc mogli pić płynów, które mają silny wpływ na kolor zębów, czyli przede wszystkim czarnej kawy, mocnej herbaty czy soków z czerwonych owoców, a także jeść np. wiśni, jagód czy buraków czerwonych. Dla niektórych osób najtrudniejsze może być jednak zrezygnowanie na ten czas lub przynajmniej jak największe ograniczenie palenia tytoniu, który po prostu może powodować żółknięcie wybielanych właśnie zębów.
Przeczytaj również: Wszystko o wybielaniu zębów u dentysty – ile kosztuje i skuteczne metody
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana