Najpopularniejsze metody odbudowy uzębienia
Nie ulega wątpliwościom, że ubytki w uzębieniu należy jak najszybciej uzupełnić. Dzisiejsza stomatologia jest bardzo zaawansowana, dzięki czemu możemy wybierać spośród różnych metod leczenia ubytków. Pacjenci mogą mieć trudności z wybraniem odpowiedniej dla siebie metody, dlatego przedstawiamy najpopularniejsze metody odbudowy uzębienia, dzięki którym możemy odzyskać zdrowy i piękny uśmiech.
Implanty zębowe
Implanty zębowe to obecnie najpopularniejsze, ale i najnowocześniejsze rozwiązanie w przypadku odbudowy uzębienia. Uznawane jest także za najbardziej naturalną metodę, ponieważ implanty zapewniają całkowity komfort użytkowania i są niemal nie do odróżnienia od naturalnych zębów. Implant zębowy składa się z korony oraz śruby. Niewielki tytanowy wkręt umieszcza się w kości szczęki lub żuchwy, z którą zrasta się na stałe, tym samym przejmując funkcję korzenia zębowego. Z tego powodu implanty często wykonywane są nie tylko jako uzupełnienie braku jednego lub kilku zębów, ale także jako stabilny fundament pod odbudowę protetyczną. Sam zabieg wszczepienia implantów zębowych, wykonuje się w gabinecie stomatologicznym (najlepiej chirurgicznym) w znieczuleniu miejscowym, bez konieczności ingerencji w pozostałe, najczęściej zdrowe uzębienie. Rozwiązanie to jest niezwykle trwałe, co oznacza, że dobrze wykonany i wszczepiony implant może nam służyć do końca życia. Wybór implantów zębowych pozwala na uniknięcie dyskomfortu podczas jedzenia i mówienia, odczuwania smaku potraw, a także chroni przed zanikiem kości szczęki i dalszej utraty zębów.
Korony protetyczne
Korony zębowe to rozwiązanie dedykowane osobom, które chcą zrekonstruować ząb zaatakowany przez próchnicę lub uszkodzony w wyniku urazu. Pełni ono funkcję ochraniającą i wzmacniającą. Korony zębowe wykonuje się najczęściej po leczeniu endodontycznym i, podobnie jak implanty, są stałym uzupełnieniem protetycznym. Do założenia korony wymagane jest, aby pozostałość zęba znajdująca się nad dziąsłem była nie mniejsza niż 2-3 mm. Korony protetyczne mogą być wykonywane z różnych materiałów, np. kompozytu, porcelany. Zabieg wstawiania koron zębowych jest bezbolesny i wykonuje się go w gabinecie dentystycznym. Stomatolog dopasowuje wcześniej przygotowaną na podstawie odlewu koronę do zęba i mocuje ją na stałe. Oprócz rekonstrukcji zęba korona protetyczna może pełnić funkcję pokrycia implantu lub elementu mocującego dla mostu protetycznego.
Efekt, jaki pozwalają uzyskać korony protetyczne, może się różnić w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane. Najlepszym wyborem są korony pełnoceramiczne, ponieważ są niezwykle estetyczne i trudne do odróżnienia od naturalnych zębów pacjenta – dodaje nasz rozmówca z gabinetu stomatologicznego PDI Ewa Osękowska w Sopocie, specjalizującego się w implantologii oraz protetyce stomatologicznej.
Most zębowy
Most zębowy, nazywany też mostem protetycznym, umożliwia rekonstrukcję zębów nawet w przypadku znacznego lub całkowitego braku uzębienia. Warunkiem jest wszczepienie implantów pełniących funkcję fundamentu dla mostu, który później mocowany jest u pacjenta na stałe. Jeżeli jednak pacjent posiada jeszcze własne zęby, wówczas pełnią one funkcję zębów filarowych. Po uprzednim spiłowaniu zębów sąsiadujących z miejscem ubytku oraz przygotowaniu mostu przez technika protetycznego stomatolog przykręca mostek na stałe. Podobnie jak korony zębowe, mostek protetyczny wykonuje się z różnego rodzaju materiałów i to od zastosowanego materiału w dużej mierze zależy końcowy efekt zabiegu. Jego trwałość jest tożsama z trwałością naturalnych, stałych zębów, jednak należy pamiętać o wysokiej dbałości o mosty oraz prawidłowej higienie jamy ustnej.
Proteza ruchoma
Proteza ruchoma jeszcze do niedawna była najczęściej wybieranym rozwiązaniem protetycznym w przypadku braku uzębienia. Jej charakterystyczną cechą jest fakt, że można ją wyjąć w dowolnej chwili i można nią uzupełnić nawet całkowity brak uzębienia. Protezę ruchomą zakłada się na dzień, natomiast w nocy pacjent ma obowiązek ją zdjąć. Proteza pozwala na uzyskanie zadowalającego efektu estetycznego oraz dostatecznego komfortu. Przez pacjentów wybierana jest głównie ze względów ekonomicznych, ponieważ wykonanie protezy nie wiąże się z wysokimi kosztami. Protezę górnej szczęki umieszcza się przez zassanie, natomiast umieszczenie protezy dolnej szczęki wymaga użycia specjalnych preparatów mocujących, które zapobiegają jej przesunięciu lub wypadnięciu. W przypadku częściowego braku uzębienia, proteza ruchoma mocowana jest na naturalnych zębach przy pomocy specjalnych drucików.
Metody odbudowy uzębienia – którą wybrać?
Każdą z powyższych metod odbudowy uzębienia charakteryzują zróżnicowanymi wskazaniami, przeciwwskazaniami czy przebiegiem, przez co niektóre z nich mogą być dla nas nieosiągalne. Jeżeli borykamy się z ubytkami w uzębieniu, należy niezwłocznie udać się do gabinetu stomatologicznego na konsultację. Wówczas stomatolog zbada oraz oceni stan naszego uzębienia, po czym zaproponuje najwłaściwszą metodę, w oparciu o nasze indywidualne potrzeby.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana