Pedodoncja. Leczenie stomatologiczne dzieci
To, jak zadbamy o zęby naszego dziecka od pierwszych lat życia, ma ogromny wpływ na zdrowie jamy ustnej w wieku nastoletnim i dorosłym. Wizyta u dentysty nawet wśród dorosłych wzbudza wiele emocji, tym bardziej dla dziecka jest stresująca i może być traumatyczna. Z pomocą przychodzi stomatolog dziecięcy, czyli pedodonta, który wie, jak obchodzić się z dziećmi i specjalizuje się w wykonywaniu zabiegów u tych pacjentów.
Jakie zabiegi wykonuje się u dentysty dziecięcego?
Leczenie zębów i problemów w jamie ustnej u dzieci, różni się od tych występujących u osób dorosłych. Co więcej, z małymi pacjentami trzeba obchodzić się inaczej. Właśnie dlatego została wyodrębniona osobna specjalizacja stomatologiczna — pedodoncja. Do zadań pedodonty należą np. kontrola wyżynających się ząbków u maluchów oraz zapobieganie wadom zgryzu. Z kolei u starszych dzieci wykonuje się m.in. lakowanie zębów, czyli uzupełnianie bruzd i szczelin w uzębieniu, aby nie dostawało się tam jedzenie i nie powodowało próchnicy. Oprócz tego pedodonta oferuje fluoryzację. Jest to zabieg, który polega na pokrywaniu zębów fluorem, co wzmacnia i chroni je przed nadwrażliwością. Jeśli ząb małego pacjenta został zaatakowany przez próchnicę, stomatolog dziecięcy wypełnia ubytek kolorową plombą lub w ostateczności pozbywa się go.
Kiedy wybrać się z dzieckiem do dentysty?
Z pierwszą wizytą u pedodonty nie należy czekać do pojawienia się próchnicy. Do wizyt u dentysty i regularnego dbania o jamę ustną, najlepiej przyzwyczajać malucha od najmłodszych lat.
„Do stomatologa warto wybrać się z dzieckiem już w momencie wyrzynania się pierwszych mleczaków. Pedodonta może szybko wykryć zaburzenia wyrzynania i zapobiegać chorobom, które mogą mieć poważne konsekwencje w przyszłości”. – tłumaczy ekspert z kliniki dentystycznej Maxdent.
Do dentysty dziecięcego warto chodzić regularnie. Gdy organizm rośnie, szybko się zmienia i nietrudno o nieprawidłowości, które późno wykryte będą trudniejsze w leczeniu, co wiąże się też z finansami. Systematyczne wizyty mają również dobry wpływ na dziecko. Dzięki temu, że maluch nie chodzi do dentysty tylko wtedy, kiedy pojawia się próchnica, nie kojarzy dentysty z bólem i strachem. Pedodonta nie zajmuje się tylko zębami mlecznymi. Pod jego opieką można zostać również w wieku nastoletnim, aż zęby nie osiągną dojrzałości.
Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?
Pedodonta wie, jak obchodzić się z małymi pacjentami, czego nie można powiedzieć o każdym dentyście. Dlatego warto zabrać dziecko właśnie do takiego specjalisty, a nie do swojego stomatologa. Mimo to wizyta zapewne będzie dla dziecka pamiętnym przeżyciem, które może wiązać się ze strachem i płaczem. Najlepiej przygotować się do tego kilka dni wcześniej, w domu. Porozmawiaj z dzieckiem i dokładnie wytłumacz mu, na czym polega praca dentysty i jak wygląda taka wizyta. Pamiętaj przy tym o odpowiednim doborze słownictwa tak, aby maluch zrozumiał wszystko i nie wystraszył się jeszcze bardziej. Podkreślaj, że stomatolog nie zrobi mu krzywdy, a mama lub tata będą cały czas przy nim.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana