Rodzaje implantów zębowych

Implant zębowy to rodzaj śrubki „instalowanej” w kości żuchwy lub szczęki. Zadaniem takiego uchwytu jest zastąpienie korzenia zębowego i stabilne mocowanie korony albo całych protez. „Wszczep” jest lokowany przed uzupełnieniem samego ubytku, aby na przestrzeni następnych miesięcy zrósł się z tkanką kostną. Jakie wyróżnia się rodzaje implantów dentystycznych?
Implanty nadzwyczaj dokładnie imitują naturę prawdziwego uzębienia – nie wpływają na zęby, które znajdują się obok oraz zapewniają dużą stabilność. Cała „instalacja” z reguły składa się z trzech elementów – wspomnianej już, tytanowej śruby, łącznika między nią a koroną i samej korony. Pielęgnacja takiego „uśmiechu” przebiega dokładnie tak samo, jak przy prawdziwych zębach: należy je czyścić dwa razy dziennie (rano i wieczorem), stosować nić dentystyczną oraz płyn do płukania jamy ustnej. Jak zawsze, konieczne są także wizyty kontrolne u stomatologa.
Przeczytaj również: Jakie są wskazania do zabiegów chirurgicznych w stomatologii dziecięcej?
Implanty zębowe – dostępne rodzaje
Podobne „instalacje” można podzielić na kilka typów, m.in. pod względem ich ulokowania – w ten sposób wyróżnia się np. śródkostne implanty zębowe, które wszczepia się dwuetapowo w kość szczęki albo żuchwy. Kolejnym rodzajem są implanty podkostnowe, czyli mocowane pod dziąsłem, co sprawia, że tylko powierzchownie stykają się z tkanką kostną. Inny podział polega na rozróżnieniu „wszczepów”, które stosuje się okresowo od tych „trwałych” – wersja czasowa zwykle jest używana przez ortodontów, a stała stanowi stabilny, docelowy uchwyt.
Przeczytaj również: Z jakich materiałów wykonuje się implanty zębowe?
Implanty dentystyczne dzielą się także ze względu na materiał, jaki został wykorzystany do ich produkcji. Największą popularnością cieszy się tytan, wyróżniający się wysoką wytrzymałością i brakiem skutków ubocznych u przeważającej liczby pacjentów. To także metal, który dosyć szybko łączy się z kością. Najczęstszym zamiennikiem tytanowych „śrub” są cyrkonowe (znane też jako ceramiczne) implanty, niemalże do złudzenia przypominające naturalne uzębienie. Jak informują specjaliści z klinki New-Dent z Lublina, obie opcje mają swoje zalety oraz wady.
Przeczytaj również: Jak zbudowany jest implant zębowy?
Jaki kształt przybierają implanty zębowe?
Jak nakreślono już wcześniej, implanty dentystyczne zazwyczaj występują w formie tytanowej śruby. Istnieją jednak także inne kształty „wszczepów”, które są wykorzystywane w dzisiejszej stomatologii. „Instalacje” przyjmują również formę cylindrów bądź spiral i można je dostać w różnych rozmiarach, choć najczęściej oscylują od 3,5 do 4,5 mm średnicy. Dokładne parametry implantu są zależne od jego przewidywanej lokalizacji i kształtu kości, która zachowała się u danego pacjenta.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Viscardi Piotr Nzoz Praktyka Stomatologiczna
Lekarze - stomatolodzy woj. śląskie43-100 Tychy, Armii Krajowej 101a
-
NZOZ Stomatologia Dziecięca i Ogólna Bożena Małysiak-Mrozek
Lekarze - stomatolodzy woj. śląskie41-800 Zabrze, Góry Świętej Anny 19
-
MS-Dental Gabinet stomatologiczny Marzena Sulima
Lekarze - stomatolodzy woj. podlaskie15-660 Białystok, Witosa 25 lok. 5