Rodzaje ruchomych uzupełnień protetycznych

Po wykonaniu RTG zębów protetyk stomatologiczny może dobrać odpowiednią metodę leczenia mającą na celu odbudowę uzębienia. Warto zaznaczyć, że to nie tylko kwestia estetyczna – braki w uzębieniu przyczyniają się do obniżenia funkcjonalności aparatu żucia. Jedne z rozwiązań, które mogą wybrać pacjenci, to ruchome uzupełnienia protetyczne. Jakie są ich rodzaje? Wyjaśniamy!
Od czego zależy wybór uzupełnienia protetycznego?
Wybór rodzaju protezy zębowej uzależnia się od kilku czynników, w tym przede wszystkim stanu uzębienia pacjenta – liczby brakujących zębów, lokalizacji braków zębowych, stanu zębów i podłoża kostnego. Dlatego też przed rozpoczęciem leczenia protetycznego wykonuje się szereg badań, w tym RTG zębów. Dopiero na podstawie diagnostyki obrazowej lekarz może dobrać optymalny typ uzupełnienia. Nie bez znaczenia są oczywiście również indywidualne preferencje pacjenta.
Przeczytaj również: Czym jest aparat kosmetyczny na zęby?
W przeciwieństwie do uzupełnień stałych, czyli m.in. koron i mostów, te ruchome mogą być samodzielnie zdjęte przez pacjenta i ponownie umieszczone w jamie ustnej. Jedne z podstawowych uzupełnień ruchomych to:
Przeczytaj również: Czym i jak czyścić protezy zębowe?
protezy szkieletowe,
protezy osiadające,
protezy bezklamrowe,
protezy elastyczne.
Czym różni się proteza akrylowa od szkieletowej?
Protezy szkieletowe stosuje się w przypadku częściowych braków w uzębieniu. Składają się z dwóch elementów: metalowego szkieletu mocowanego na klamrach i części akrylowej. Cechują się wyjątkową wytrzymałością mechaniczną. Z kolei protezy osiadające wykonane są wyłącznie z akrylu – zaleca się je pacjentom zarówno w przypadku całkowitego, jak i częściowego bezzębia. Bardzo dobrze przylegają do podniebienia i zapewniają duży komfort noszenia.
Przeczytaj również: Jaka proteza jest najlepsza? Rodzaje protez zębowych
W takich klinikach, jak centrum stomatologiczne Citodent we Wrocławiu, wykorzystywane są także protezy bezklamrowe – mocuje się je przy użyciu zasuw, zatrzasków i koron teleskopowych. To rozwiązanie cenione jest ze względu na bardzo dobry efekt estetyczny. Mogą skorzystać z niego pacjenci z bezzębiem oraz ci z częściowymi brakami w uzębieniu. Kolejne ruchome uzupełnienie protetyczne o wysokich walorach wizualnych to proteza elastyczna, inaczej akronowa. Umieszcza się ją w jamie ustnej przy pomocy specjalnych zaczepów. Jest pozbawiona elementów metalowych, odznacza się lekkością i prezentuje bardzo dyskretnie.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Protetyka Grzesiak - Pracownia protetyczna
Protetyczne usługi woj. śląskie44-200 Rybnik, Poprzeczna 38
-
Aktiv Dent. Laboratorium protetyki stomatologicznej. Puchalska E.
Protetyczne usługi woj. lubuskie65-124 Zielona Góra, Kmicica 42
-
Dariusz Trześniewski Pracownia Protetyki Stomatologicznej
Protetyczne usługi woj. mazowieckie26-700 Zwoleń, Kościelna 12a