Różnice między implantem a protezą zębową
Do utraty uzębienia może dojść z wielu różnych powodów. Najczęstszym jest oczywiście starzenie się, ponieważ z biegiem czasu nasze zęby stają się coraz słabsze. Zdarza się też, że utracimy je w nieszczęśliwym wypadku lub też przez nieodpowiednią higienę jamy ustnej. Do zastąpienia zęba możemy użyć dwóch rodzajów uzupełnień – protezy zębowej i implanta stomatologicznego. Czym różnią się te dwa wypełnienia?
Czym są implanty stomatologiczne?
Implanty stomatologiczne to uzupełnienia trwałe. Najprościej mówiąc, jest to śruba, którą wkręca się w dziąsło, aby pełniła funkcje sztucznego korzenia zębowego. Może być ona wykonana z tytanu lub z cyrkoni. Implanty stomatologiczne, które oferuje np. klinika stomatologiczno-chirurgiczna Mikrostoma z Oleśnicy, po ok. pół roku zrasta się z kością, dzięki czemu zyskuje trwałości. Jest odporna na uszkodzenia, a także działanie enzymów zawartych w ślinie. Dzięki innowacyjnym technikom są one praktycznie nie do odróżnienia od prawdziwych zębów. Taki implant możemy wstawić w miejsce jednego brakującego zęba lub kilku.
Przeczytaj również: Jakie zabiegi wykonuje chirurg stomatolog?
Czym implanty stomatologiczne różnią się od protez zębowych?
Protezy zębowe potocznie nazywa się sztucznymi szczękami. Nadal są najpopularniejszym sposobem na uzupełnienie brakujących w jamie ustnej zębów. W przeciwieństwie do implantów są to wypełnienia ruchome, a więc możemy je wyjąć w dowolnym momencie np. na czas snu lub umycia ich. Protezy mogą być akrylowe, ale znacznie bardziej komfortowym wyborem są te wykonane na metalowych szkieletach. Niestety sztuczne zęby bardzo łatwo można odróżnić od prawdziwych. Różnicą między tymi uzupełnieniami a implantami jest to, że te pierwsze należy wymieniać co kilka lat.
Przeczytaj również: Bezbolesne wyrywanie zębów - czy to możliwe?
Implanty kontra protezy – co lepiej wybrać?
Jeśli chodzi o jednorazowy koszt, protezy zębowe są tańszym wyborem. Jednak nie są one tak trwałe, jak implanty zębowe. Te drugie wystarczą nam na dekady. Możemy bez obaw śmiać się i jeść dowolne jedzenie – uzupełnienia te są niesamowicie wytrzymałe, czego nie można powiedzieć o protezach. Co prawda trzeba czekać na zrośnięcie się implantów z kością, jednak warto to zrobić. Protezy zębowe to natomiast świetne rozwiązanie, jeśli pacjentowi zależy na chwilowym zastąpieniu naturalnego uzębienia np. w oczekiwaniu na wizytę u implantologa.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana