Ruchome aparaty ortodontyczne - komu są polecane?

Wiele wad zgryzu ma charakter nabyty. Oznacza to, że powstały w pierwszych latach życia. Często powodami są ssanie kciuka czy zasypianie ze smoczkiem w buzi. Jakby nie było, nieleczone, wpływają one nie tylko na estetykę, ale też stan zdrowia. Nierzadko są powodem halitozy, choroby okluzyjnej zębów, a nawet negatywnie oddziałują na układ trawienny. W wielu przypadkach rozwiązaniem problemu są ruchome aparaty ortodontyczne. Kiedy są zalecane?
Ruchome aparaty ortodontyczne – kiedy się sprawdzają?
Ruchome aparaty ortodontyczne, podobnie jak stałe, leczą wady zgryzu. Obydwa typy prostują zęby, jednak ten pierwszy jest zalecany w konkretnych przypadkach. Wyróżnia się tym, iż można go samodzielnie ściągać w dowolnej chwili. Zbudowany zazwyczaj z części akrylowej oraz metalowych klamerek, łuków czy sprężynek, zakłada się w nocy i na kilka godzin w dzień. Zależnie od potrzeb specjaliści polecają aparaty jedno- lub dwuszczękowe.
Największą zaletą ruchomych aparatów ortodontycznych jest ich mobilność. Ponadto korzystna cena i łatwa dostępność to dodatkowe atuty. Znakomicie się sprawdzają przede wszystkim u dzieci od 4. do 12. roku życia, które mają jeszcze mleczne lub mieszane zęby. Są stosowane w niewielkich odchyleniach, gdyż naprawdę poważne i skomplikowane wady ortodonci leczą już wersjami stałymi.
Ruchomy mechanizm jest więc bardzo cenny w latach wczesnoszkolnych. Jego zadaniem jest pobudzenie wzrostu części twarzowej czaszki w korzystnym kierunku. Dzięki temu późniejsze leczenie ortodontyczne może zostać całkowicie wykluczone. Zapobieganie poważnym wadom zgryzu w przyszłości odgrywa istotną rolę.
Co musisz wiedzieć o ruchomym aparacie ortodontycznym?
Podczas noszenia ruchomego aparatu ortodontycznego ogromną rolę odgrywa sumienność. Bez zaleceń ortodonty nie można robić przerw w jego użytkowaniu, ważne są także regularne kontrole.
Jak mówi specjalista z placówki Ortodontix Danuta Seeger: W przypadku aparatów ruchomych ważne jest, by pamiętać o ich odpowiednim użytkowaniu i zachowaniu zasad higieny jamy ustnej. Czas trwania leczenia takim aparatem zależy m.in. od wieku pacjenta oraz od tego, jak zaawansowana jest wada zgryzu.
Tak więc aparat powinien być umyty po każdorazowym wyjęciu z jamy ustnej. Aparaty ruchome najlepiej czyścić dedykowanymi do tego celu środkami, np. w formie tabletek. Bez problemu można je myć również płynem do naczyń. Nie zaleca się czyszczenia zwykłą pastą, która ściera materiał. Nie można też zapomnieć, by nie podkładać urządzenia pod gorącą wodę – doskonale sprawdzi się letnia.
Zawsze należy się stosować do wskazówek lekarza – udziela on informacji o sposobie zakładania i zdejmowania aparatu. Dzięki temu rezultaty będą najlepsze.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Vitamed 2 Gabinet Ortodontyczny Barbara Wędrychowska-Szulc
Lekarze - ortodonci woj. zachodniopomorskie71-004 Szczecin, Ledóchowskiego 16 lok. U3A
-
Max-Dent Ortodoncja & Stomatologia - S.C. Ewa Maksym Arkadiusz Maksym
Lekarze - ortodonci woj. śląskie43-502 Czechowice-Dziedzice, Niepodległości 48
-
OrtoDentis Specjalistyczna Praktyka Stomatologiczna Teresa Chimczak
Lekarze - ortodonci woj. opolskie49-300 Brzeg, Rybacka 3
-
Prywatny Gabinet Ortodontyczny Janina Sroka
Lekarze - ortodonci woj. lubelskie22-400 Zamość, hetm. Zamoyskiego 17