Wszystko o wybielaniu zębów u dentysty – ile kosztuje i skuteczne metody
Nieestetyczne przebarwienia na zębach oraz ich ciemny odcień wpływa negatywnie na samoocenę. Dlatego też warto pomyśleć o skutecznych rozwiązaniach współczesnej stomatologii estetycznej. W zależności od metody zabiegi przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym lub w domu. Warto poznać popularne i sprawdzone sposoby na otrzymanie idealnie białego uśmiechu!
Sposoby czyszczenia zębów
Współczesna stomatologia estetyczna wyróżnia 3 główne sposoby wybielania zębów. Należą do nich: specjalistyczne wybielanie za pomocą lampy lub lasera oraz domowe z wykorzystaniem nakładek, past i pasków wybielających. W każdej z wymienionych metod używa się czynnej substancji, jaką jest nadtlenek wodoru, stosowany w różnym stężeniu. Do głównych różnic należy natomiast długość nakładania i związane z tym efekty. W związku z tym przed zdecydowaniem się na którąś z tych metod warto skorzystać z porady dentysty.
Przeczytaj również: Jak wybrać optymalną metodę wybielania zębów?
Wybielanie zębów u dentysty
Przed wyborem metody w gabinecie stomatologicznym przeprowadzone jest dokładne badanie, pozwalające ustalić stan uzębienia i dziąseł. Pozwala to na wybór bezpiecznej dla stanu zębów metody, która nie zniszczy szkliwa oraz nie podrażni wrażliwych dziąseł. Przed zabiegiem wykonuje się z reguły uzupełnianie i ochranianie ubytków, wymianę wypełnień np. w zębach leczonych kanałowo oraz usuwa się osad i kamień nazębny. Następnie lekarz stomatolog przeprowadza specjalistyczny zabieg z użyciem lasera lub lampy. Po aplikacji ochronnego żelu zawierającego nadtlenek wodoru na dziąsła utwardza się go lampą UV. Następnie nakłada się na uzębienie środek wybielający i naświetla się go lampą przez ok. 15 min. Zamiennie stosuje się diodowy laser bądź lampę plazmową. W przypadku lampy zwykle preparat wybielający aplikuje się 3 razy i utwardza. Cały proces trwa ok. 60 min.
Przeczytaj również: Stomatologia estetyczna. Jak poprawić wygląd swojego uśmiechu?
Domowe sposoby na wybielenie zębów
Oprócz profesjonalnych zabiegów wykonywanych przez stomatologów możliwe jest także domowe leczenie. Do najpopularniejszych domowych metod należy wybielanie nakładkowe. Chociaż jest tańszym rozwiązaniem, na efekty zazwyczaj czeka się ok. 2 tygodni. Metoda ta wymaga jednak wizyty u dentysty. Po pobraniu przez niego wycisku zleca przygotowanie dwóch specjalnych szyn – przezroczystych nakładek. Dodatkowo pacjenci dostają strzykawki z wybielającym preparatem. Kolejny etap przeprowadza się w domu. W tym celu nakłada się żel zgodnie ze wskazówkami lekarza stomatologa na zęby. Wskazane jest zakładanie ich na noc lub noszenie co najmniej przez 4 godziny dziennie. Tego rodzaju paski wybielające należy stosować przez 2-4 tygodnie. Do domowych sposobów należy również wybielanie zębów węglem lub sodą. W tym celu aplikuje się na uzębienie pastę wybielającą. Stanowi ona mieszankę aktywnego węgla i oleju kokosowego. Tego rodzaju metoda niesie jednak ze sobą ryzyko erozji oraz zniszczenia szkliwa. Z kolei soda oczyszczona przyczynia się do nieznacznego rozjaśnienia przebarwień występujących na uzębieniu. Nie zaleca się jednak jej bezpośredniego stosowania i szczotkowania nią zębów.
Przeczytaj również: Na czym polega wybielanie nakładowe zębów?
Ile kosztuje wybielanie zębów?
Profesjonalne wybielanie zębów to koszt ok. 600-2000 zł w zależności od wybranej metody. Z reguły najdroższe jest laserowe, zakładając, że zabieg obejmuje oba łuki zębowe. Podobna cenowo jest metoda z wykorzystaniem specjalnej lampy emitującej zimne niebieskie światło. Wybór metody należy jednak skonsultować z lekarzem stomatologiem. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że wybrana technika nie uszkodzi szkliwa i nie spowoduje erozji zębów.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana