Zapalenie dziąseł. Przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie dziąseł to pierwszy stopień choroby dziąseł, dlatego nie należy go lekceważyć. Jego główną przyczyną jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, jednak może je powodować również menopauza czy niektóre choroby. Przeczytaj, dlaczego pojawia się zapalenie i jak je rozpoznać. Dowiedz się, w jaki sposób leczyć zapalenie dziąseł. Sprawdź, jak mu zapobiec w przyszłości.
Co jest przyczyną zapalenia?
Główną przyczyną zapalenia dziąseł jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Pozostawione wzdłuż dziąsła resztki jedzenia mogą powodować bowiem namnażanie się bakterii, na skutego czego powstaje płytka nazębna, która może podrażniać dziąsła.
Zapalenie dziąseł często jest również diagnozowane u osób w trakcie menopauzy, kobiet w ciąży oraz pań, które przyjmują doustną antykoncepcję. Wpływ na jego powstanie mogą mieć również niektóre choroby, między innymi:
- białaczka,
- cukrzyca,
- bulimia,
- anoreksja.
Innymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na pojawienie się stanu zapalnego, są nieprawidłowo założone plomby, niedobór witamin B oraz C a także urazy mechaniczne, powstałe na skutek jedzenia twardych pokarmów, zbyt mocnego szczotkowania zębów lub bruksizmu. Pamiętajmy, że jeśli borykamy się ze wspomnianym schorzeniem, konieczna jest wizyta u stomatologa.
Jak rozpoznać zapalenie dziąseł?
Objawy zapalenia dziąseł to między innymi zaczerwienienie i ból dziąseł. Zaniepokoić nas powinno również pojawienie się krwi podczas szczotkowania i widoczność odsłoniętych szyjek zębowych, które pojawiają się, gdy dziąsła się cofają.
U niektórych chorych w trakcie zapalenia zauważyć można także niemiły posmak w jamie ustnej i nieprzyjemny zapach z ust. Chore szyjki zębowe są również nadwrażliwe na ciepło i zimno. W jamie ustnej pojawiają się afty, chory może też odczuwać ból.
Jeśli stan zapalny jest poważny, dziąsła zmieniają swoją barwę na krwistoczerwoną, a ich powierzchnia staje się szklista i napięta. Pojawia się również opuchlizna. Taki stan jest bardzo poważny i wymaga szybkiej interwencji lekarskiej.
Leczenie zapalenia dziąseł
Leczenie zapalenia dziąseł warto rozpocząć od usunięcia kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym. Dentysta wykryje również nawisające wypełnienia zębów, które powodują podrażnienia i dokona ich korekty. Jeśli stan zapalny jest w zaawansowanym stadium leczenie będzie wymagało zastosowania żeli przeciwzapalnych i środków przeciwbólowych.
W czasie choroby (i nie tylko!) należy myć zęby przynajmniej 2 razy dziennie i używać nici dentystycznej. Ważne jest również używanie dobrej szczoteczki do zębów i specjalnej pasty przeznaczonej dla osób z paradontozą.
Pomocne w niwelowaniu schorzenia będą również domowe metody. Na zapalenie dziąseł zaleca się płukanie jamy ustnej rumiankiem, szałwią, nagietkiem lub naparem z liści porzeczki. Zmienione chorobowo miejsca można też pędzlować olejkiem eterycznym z drzewka herbacianego. Można wykorzystać również płukankę z wody utlenionej i płukać jamę ustną 3 razy dziennie.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Jak wiadomo – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby zapalenie dziąseł nie pojawiło się ponownie. Jak to zrobić?
Przede wszystkim zadbać o właściwą higienę jamy ustnej. Prawidłowe mycie zębów i nitkowanie szczelin międzyzębowych uniemożliwi rozwój płytki nazębnej, zahamuje gromadzenia się kamienia i pomoże utrzymać dziąsła w dobrym stanie.
Na stan dziąseł pozytywnie wpłynie również zaprzestanie palenia papierosów, ograniczenie picia kawy i napojów gazowanych, które wypłukują wapń z kości a także węglowodanów, będących doskonałą pożywką dla bakterii wywołujących zapalenie. Do diety należy wprowadzić produkty bogate w witaminę C, która wzmocni odporność naszego organizmu.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana